PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Andrzej Malinowski objął kierownictwo RDS

Andrzej Malinowski objął w środę kierownictwo Rady Dialogu Społecznego na podstawie wskazania czterech z pięciu organizacji pracodawców - powiedział prezydencki minister Andrzej Dera.


Andrzej Malinowski objął kierownictwo RDS
Andrzej Malinowski (Fot. AK)
REKLAMA
  • Pod koniec sierpnia br. stanowisko przewodniczącego Rady zaproponowano szefowi organizacji Pracodawcy RP Andrzejowi Malinowskiemu.
  • W środę Malinowski objął przewodnictwo w Radzie.
  • Zgodnie z ustawą o Radzie Dialogu Społecznego, jest w niej rotacyjne przewodnictwo, które zmienia się co roku według modelu: rząd, związki zawodowe, pracodawcy.
  • Teraz zakończyła się kadencja związków zawodowych; przewodnictwo w RDS obejmuje strona pracodawców.

W rozmowie z PAP Dorota Gardias, przewodnicząca RDS, której kadencja właśnie się skończyła powiedziała, że "nie ma uprawnień do wskazywania, kto jest dzisiaj szefem Rady. Jeszcze nigdy w Radzie Dialogu, przez cztery lata jej funkcjonowania nie było takiej sytuacji, żeby któraś ze stron - czy to pracodawców, czy rządu czy związków zawodowych - nie ustaliła wspólnie jednego kandydata na szefa Rady. Sytuacja jest taka, że cztery organizacje pracodawców wskazały Andrzeja Malinowskiego, jedna - Związek Przedsiębiorców i Pracodawców - jest przeciwna" - powiedziała Gardias.

Przeciwko kandydaturze Malinowskiego opowiedział się Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, który domagał się, aby przewodniczący Rady Dialogu Społecznego podlegał ustawie lustracyjnej. Za dobrowolnym złożeniem oświadczeń lustracyjnych przez wszystkich członków RDS opowiedziała się także Solidarność.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Pod koniec września przewodnicząca RDS Dorota Gardias zwróciła się do Kancelarii Prezydenta z wnioskiem o przedstawienie stanowiska w kwestii obowiązku składania oświadczeń lustracyjnych przez członków Rady.

Dera powiedział PAP, że przepisy nie kwalifikują członków Rady Dialogu Społecznego jako tych, którzy są zobowiązani do składania oświadczeń lustracyjnych. W związku z tym - Malinowski nie musiał złożyć takiego oświadczenia, by objąć przewodnictwo w RDS.

"Z ostatnich pism wynika, że jest wola ku temu, żeby oni składali oświadczenia lustracyjne. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zmienić ustawę i poddawać lustracji te osoby" - powiedział Dera.

32 rozmowy

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Andrzej Malinowski objął kierownictwo RDS

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • absolwent 2019-10-24 21:54:45

    Na zdjęciu jest Andrzej Malinowski, owszem, ale jest to prezes Wodociągów Dąbrowskich (z Dąbrowy Górniczej)!!!

  • Sergiusz 2019-10-24 09:14:21

    Szanowni Państwo, Zmięcie zdjęcie. To nie jest Pan Andrzej Malinowski.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA