Administracja samorządowa: zarobki, zwolnienia i struktura zatrudnienia

Stabilność zatrudnienia i stosunkowo wysokie średnie zarobki to pozytywne aspekty pracy w administracji samorządowej. Z drugiej strony zróżnicowanie pensji powoduje, że wielu pracowników niższych szczebli dostaje mało pieniędzy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Administracja samorządowa: zarobki, zwolnienia i struktura zatrudnienia

PODZIEL SIĘ


Autor: PortalSamorządowy.pl (Piotr Toborek)

www.portalsamorzadowy.pl

11 gru 2014 10:45


Administracja publiczna liczyła w 2012 r. 436,1 tys. pracowników, w tym samorządowa - 252,2 tys. Cały sektor samorządowy zatrudniał 1,8 mln pracowników, co stanowi 21,5 proc. ogółu zatrudnionych - wynika z opracowania „Samorząd jako pracodawca. Raport o zatrudnieniu w sektorze samorządowym”, sporządzonego przez zespół autorów z biura Związku Miast Polskich na podstawie danych z roku 2012.

Czytaj też: Wybory samorządowe 2014, radni: Chcesz pracować 10 godzin w miesiącu? Zostań radnym

W sektorze samorządowym zarabia się przeciętnie nieznacznie więcej niż w sektorze prywatnym. Średnia pensja w 2012 r. w przedsiębiorstwach wyniosła 3,7 tys. zł, w samorządzie 3,9 tys.

Średnio najwięcej zarabiają pracownicy urzędów marszałkowskich (4,4 tys.), najmniej urzędnicy w starostwach (3,5 tys. zł).

Pod względem relacji do średniego wynagrodzenia w gospodarce w ostatnich siedmiu latach zarobki w samorządzie utrzymały się na stabilnym poziomie, podczas gdy w administracji państwowej nastąpił w tym okresie spadek średniej pensji.

Pracownicy administracji zarabiają przeciętnie więcej niż osoby pracujące w gospodarce, w tym pracownicy administracji państwowej (rządowej) średnio o 1,2-1,3 tys. zł brutto, a pracownicy administracji samorządowej średnio o 300-400 zł.

Czytaj też: W budżetówce tylko pracownicy samorządowi i uczelni mogą liczyć na podwyżki

Przeciętne wynagrodzenia w administracji państwowej (rządowej) w okresie 2005-2012 były wyższe od przeciętnego wynagrodzenia w administracji samorządowej – różnica ta wynosiła średnio 800 zł – 1 tys. zł.

W roku 2012 wynagrodzenie w administracji samorządowej wyniosło przeciętnie 3,9 tys. brutto i było o 850 zł niższe niż w administracji państwowej.

Mówiąc o przeciętnym wynagrodzeniu w administracji samorządowej trzeba zaznaczyć, że istnieje duże zróżnicowanie płac między rodzajami administracji samorządowej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.