PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Administracja nadużywa zatrudniania na śmieciówkach

  • Autor: AT
  • 16 cze 2015 14:32

Ponad 40 tysięcy osób w administracji jest zatrudnionych na umowy zlecenia i o dzieło. Najwyższa Izba Kontroli zamierza skontrolować ten problem.

Administracja nadużywa zatrudniania na śmieciówkach
Przy zatrudnianiu na umowy cywilnoprawne nie ma konieczności organizowania konkursów (fot.fotolia)
REKLAMA

Administracja nadużywa zatrudniania na kontraktach cywilnoprawnych, informuje "Rzeczpospolita". Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że ponad 40 tysięcy osób jest zatrudnionych na umowy zlecenia i o dzieło (przy ogólnej liczbie 400 tysięcy zatrudnionych w urzędach).

Główny Urząd Statystyczny wskazuje, że dla większości pracowników osób było to jedyne źródło utrzymania. Najwyższa Izba Kontroli skontroluje rozmiary zjawiska.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Na śmieciówkach nie ma konkursów

Przy zatrudnianiu na umowy cywilnoprawne nie ma konieczności organizowania konkursów, nie stawia się wymagań co do wykształcenia kandydata na stanowisko czy ograniczeń wysokości wynagrodzenia. Z tego właśnie powodu urzędy korzystały z takich rozwiązań.

Zjawisko nie zostało dotychczas skontrolowane. Dopiero w tym roku sprawą zajęła się Najwyższa Izba Kontroli. Wkrótce ruszą kontrole, które wykażą w jakim zakresie urzędy zlecają wykonanie swoich obowiązków zewnętrznym podmiotom na podstawie zleceń. NIK sprawdzi również, czy urzędy zlecają takie zadania własnym pracownikom. Kontrola pokaże, ile pieniędzy wydały na takie kontrakty. Wyniki poznamy w 2016 r.

"Solidarność" razem z pozostałymi reprezentatywnymi centralami związkowymi wśród swoich najważniejszych postulatów umieściła żądanie wyeliminowania stosowania śmieciowych umów o pracę oraz patologicznego samozatrudnienia.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Administracja nadużywa zatrudniania na śmieciówkach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA