×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

60 francuskich żandarmów ucierpiało podczas manifestacji

  • Autor: PAP/km
  • 30 paź 2022 15:13

Ponad 60 żandarmów i 30 protestujących zostało rannych podczas trwających w weekend manifestacji i starć z policją ekologów i lewicowych aktywistów, sprzeciwiających się budowie zbiornika retencyjnego dla rolnictwa w gminie Sainte-Soline w departamencie Deux-Sevres w zachodniej Francji.

60 francuskich żandarmów ucierpiało podczas manifestacji
Gwałtowne protesty kilku tysięcy ekologów i lewicowych działaczy oraz lokalnych mieszkańców trwają od dwóch dni (fot. Pixabay)
REKLAMA

Gwałtowne protesty kilku tysięcy ekologów i lewicowych działaczy oraz lokalnych mieszkańców trwają od dwóch dni. Jak poinformował kolektyw "Bassines Non merci", zrzeszający stowarzyszenia ekologiczne, organizacje związkowe i grupy antykapitalistyczne, manifestanci sprzeciwiają się "przejmowaniu wody" na potrzeby produkcji rolnej.

Lokalne władze uznały demonstrację za nielegalną. Policja zmobilizowała 1,5 tys. funkcjonariuszy, którzy użyli gazu łzawiącego przeciwko manifestantom. Według władz protestowało 4 tys. osób, natomiast w ocenie organizatorów protestu tych osób było około 7 tys.

Rannych zostało około 30 demonstrantów, spośród których trzech trafiło do szpitala. Po stronie policji straty wyniosły 61 rannych żandarmów.

Przeciwnicy inwestycji tłumaczą, że zbiornik przyczyni się do osuszenia lokalnych terenów z korzyścią jedynie dla kilku rolników uprawiających kukurydzę. Ekolodzy oskarżają rolników o stosowanie pestycydów mimo wcześniejszych porozumień, zakładających, że użycie tych środków chemicznych zostanie ograniczone.

Zobacz: Rosjanie wykorzystują popularną platformę ogłoszeniową do werbowania współpracowników

W sobotę aresztowano sześć osób. W niedzielę, jak podały lokalne media, na miejscu protestów zebrało się kilka tysięcy manifestantów - w tym antykapitaliści, słynący z radykalnych działań i stosowania przemocy. Demonstranci rozbili na okolicznych polach prowizoryczne obozy oraz wieże obserwacyjne, które mają służyć ekologom do nadzorowania robotników kontynuujących budowę zbiornika.

"Mamy październik, wszędzie jest sucho. Absurdem jest zmonopolizowanie całej wody dostępnej w gminie dla kilku hodowców kukurydzy" - ocenił eurodeputowany Yannick Jadot. Podobne zdanie wyrazili ekolodzy, przedstawiciele Francji Nieujarzmionej oraz deputowana z koalicji Zielonych Sandrine Rousseau.

Zbiornik w Sainte-Soline jest drugą realizowaną inwestycją spośród 16 projektowanych rezerwuarów wody dla rolnictwa.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 60 francuskich żandarmów ucierpiało podczas manifestacji
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA