400 nauczycieli będzie protestować przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów

- Brak woli prowadzenia negocjacji ze strony pani minister edukacji oraz lekceważenie środowiska oświatowego i jego problemów sprawia, że nauczyciele po raz kolejny wyjdą na ulice Warszawy - zapowiada prezes ZNP Sławomir Broniarz.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

400 nauczycieli będzie protestować przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

14 maj 2015 13:13


Minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska nie odpowiada na postulaty Związku Nauczycielstwa Polskiego - uważa prezes ZNP Sławomir Broniarz i zapowiada na wtorek (19 maja) manifestację przed siedzibą rządu. Ma nadzieję, że protestujących wysłucha premier Ewa Kopacz.

Minister edukacji nie chce negocjować

"To brak woli prowadzenia negocjacji ze strony pani minister edukacji oraz lekceważenie środowiska oświatowego i jego problemów sprawia, że nauczyciele po raz kolejny wyjdą na ulice Warszawy" - powiedział Broniarz w czwartek dziennikarzom. Jak mówił, Joanna Kluzik-Rostkowska reaguje tylko na postulat nauczycieli dotyczący podwyżek wynagrodzeń. "Skoro pani minister nie reaguje na nasze problemy, chcemy, by wysłuchała nas pani premier" - dodał.

Zapowiedział, że we wtorek, podczas obrad rządu, przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów demonstrować będzie ponad 400 nauczycieli, którzy przyjadą z najbliższych województw. "Jeśli będzie taka konieczność, będziemy się przypominać rządowi nawet co miesiąc" - zaznaczył Broniarz.

Czytaj też: Joanna Kluzik-Rostkowska dyskredytuje pracę nauczycieli

Blisko miesiąc temu - 18 kwietnia w Warszawie odbyła się ogólnopolska manifestacja ZNP. Uczestniczyło w niej - według organizatorów - około 22 tys. nauczycieli i pracowników oświaty. Manifestacja była częścią marszu gwiaździstego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Podczas manifestacji ZNP domagało się m.in. zwiększenia nakładów na edukację, w tym podwyżek dla nauczycieli, poszanowania dla ich zawodu.

Nauczyciele powinni dostawać podwyżki w styczniu

Według związkowców, nakłady na oświatę nie odzwierciedlają rzeczywistych, niezbędnych potrzeb w zakresie edukacji i wychowania. Zwracają oni uwagę na to, że od wielu lat wydatki na oświatę spadają w relacji do PKB; w tym roku udział ten wynosi 2,52 proc. Ich zdaniem ma to wpływ na wysokość wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty.

ZNP domaga się podwyżek płac nauczycieli o 10 proc. w 2016 r. Związkowcy przypominają, że obecny - 2015 r. jest trzecim z rzędu, w którym nauczyciele nie dostaną podwyżek. Po raz ostatni płace zasadnicze nauczycieli wzrosły we wrześniu 2012 r. (w zależności od ich stopnia awansu zawodowego od 83 zł do 114 zł). W efekcie wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli wynosi brutto: stażysty - 2265 zł, nauczyciela kontraktowego - 2331 zł, nauczyciela mianowanego - 2647 zł, nauczyciela dyplomowanego - 3109 zł.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Qwerty 2015-05-15 09:16:44

Pewnie manifestacja jak zwykle na mój (społeczeństwa) koszt, bo przecież związkowcy maja wolne od pracy na takie imprezy. Panie Przewodniczący, dlaczego nie protestujecie w niedziele?