250 gdańskich policjantów przenosi się do nowego komisariatu

W centrum Gdańska powstanie nowy komisariat policji, do którego przeniesione zostaną komisariaty z Głównego Miasta i Stogów. Będzie pracować tam 250 funkcjonariuszy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

250 gdańskich policjantów przenosi się do nowego komisariatu

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

11 sie 2014 18:44


O budowie nowego obiektu, w którym powstanie zintegrowany komisariat, poinformowała w poniedziałek rzecznik prasowa komendanta wojewódzkiego policji w Gdańsku Joanna Kowalik-Kosińska. Jak wyjaśniła, nowy budynek powstanie na przekazanej przez miasto Gdańsk, wartej ok. 8 mln zł, działce leżącej nad Motławą, u zbiegu ulic: Wiesława, Zabłotna i Sienna Grobla.

Czytaj też: Proszę otworzyć, policja. List do odbioru

W siedzibie nowego komisariatu pracować będą policjanci dziś zatrudnieni w komisariatach II oraz VII obsługujących - adekwatnie, teren Śródmieścia, w tym historyczne centrum Gdańska oraz dzielnicę Stogi. Nowy obiekt ma spełniać wszystkie normy nakładane na tego typu placówki, będzie miał odpowiedni układ i rozmiar pomieszczeń, parking, ułatwienia dla niepełnosprawnych itp. Jednak znajdzie się on w pewnym oddaleniu od Głównego Miasta, co może stanowić problem dla turystów potrzebujących pomocy policji.

Dziś komisariat II mieści się przy ul. Piwnej - niemal w środku historycznego centrum Gdańska. Działa on jednak w podlegających ochronie konserwatorskiej kamienicach. - Wąskie korytarze, ciasne pomieszczenia, brak miejsc parkingowych i możliwości przystosowania obiektu do potrzeb niepełnosprawnych, to tylko niektóre mankamenty tego komisariatu - powiedziała PAP Kowalik-Kosińska dodając, że komisariat na Stogach mieści się z kolei w baraku.

Czytaj też: Policjanci obowiązkowo dmuchną w alkomat

W opinii rzecznik przeniesienie komisariatu z ul. Piwnej w nieco oddalone od Głównego Miasta miejsce, nie powinno zbytnio utrudnić życia turystom szukającym pomocy. - Przecież policjanci nie będą siedzieć w komisariacie, tylko patrolować ulice Głównego Miasta - powiedziała Kowalik-Kosińska.

Otwarcie nowego komisariatu, którego budowa ma kosztować ok. 43 mln zł i będzie finansowana z budżetu państwa, planowane jest na 2016 r. - Na miejscu inwestycji trwają prace archeologiczne. Kończą się też prace projektowe - wyjaśniła Kowalik-Kosińska dodając, że w nowym obiekcie pracować będzie 250 funkcjonariuszy, budynek będzie miał trzy kondygnacje, a obok niego powstanie parking na kilkadziesiąt aut.

Komisariat będzie miał też własne nabrzeże z miejscem postojowym dla 15 jednostek pływających. Z nabrzeża korzystać będą funkcjonariusze z tzw. policji wodnej, której biura także znajdą się w nowym budynku. Dziś gdańska policja wodna pracuje w zniszczonym baraku i działa jako referat. Po przeprowadzce formacja zostanie przekształcona w komisariat, co oznacza m.in. zwiększenie jej obsady. - Będzie to pierwszy w kraju komisariat wodny, bo dotychczas wszystkie tego rodzaju komórki działają jako referaty - powiedziała Kowalik-Kosińska.

Na terenie Gdańska działa dziś w sumie dziewięć komisariatów policji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.