PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Dworczyk: 2,4 mld zł na podwyżki w budżetówce w 2019 r.

  • Autor: PAP/TK
  • 30 sie 2018 10:18

Nie możemy dziś spełnić wszystkich oczekiwań płacowych, co jest wynikiem braku podwyżek w budżetówce przez ostatnie osiem lat - mówił w czwartek (30 sierpnia) w radiowej Trójce szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Jak dodał podwyżki muszą być "odpowiedzialne" w stosunku do budżetu.

Dworczyk: 2,4 mld zł na podwyżki w budżetówce w 2019 r.
Adobe Stock
REKLAMA

W środę (29 sierpnia) szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, Elżbieta Rafalska jako przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego wzięła udział w odbywającym się w Gdańsku posiedzeniu Komisji Krajowej Solidarności. Przedstawiła związkowcom propozycję odmrożenia kwoty bazowej w płacach w budżetówce i kwoty bazowej funduszu socjalnego. Szefowa resortu podtrzymała też propozycję dotyczącą podwyższenia w przyszłym roku minimalnego wynagrodzenia do 2220 zł.

Solidarność chciałaby 12-procentowego wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej, 8,5 proc. wzrostu płacy minimalnej (co stanowi 2278 zł, rząd proponuje 2220 zł) oraz odmrożenia kwoty naliczania funduszu socjalnego, co dałoby wzrost na pracownika rocznie o około 300 zł. Postulaty te zostały przedstawione przez związek w czerwcu podczas ostatnich obrad KK "S" w Zakopanem

Dworczyk pytany, kiedy rząd podejmie decyzje, co do wysokości minimalnego wynagrodzenia, w kontekście protestu związków służb mundurowych, odpowiedział, że w budżecie na 2019 r. zaplanowano 2,4 mld zł na podwyżki w budżetówce.

- W przyszłorocznym budżecie zaplanowano 2,4 mld zł na podwyżki w budżetówce, nie licząc szeregu grup takich jak nauczyciele, gdzie jest oddzielny budżet na podwyżki, jest w ramach funduszu modernizacji służb mundurowych też oddzielna kwota przewidziana - podkreślił minister.

- Nie możemy spełnić dzisiaj z dnia na dzień wszystkich oczekiwań płacowych. Czego to jest wynikiem? To jest wynikiem tego, że przez osiem lat podwyżek w budżetówce nie było - dodał szef kancelarii premiera.

Jak zauważył, rząd prowadzi dialog ze związkami i poszczególnymi grupami zawodowymi. - Chcemy wypracowywać rozwiązania, pieniądze na podwyżki zostały w budżecie zabezpieczone, ale te rozwiązania muszą być też odpowiedzialne w stosunku do budżetu - powiedział.

Dworczyk pytany o manifestację zapowiadaną przez OPZZ na 22 września odpowiedział, że rząd chce rozmawiać ze wszystkimi grupami i inicjatywami. - Pojawiają się takie jednak inicjatywy, co do których można mieć wątpliwości, czy ze strony tych inicjatyw celem jest dialog czy zorganizowanie demonstracji - ocenił szef KPRM.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Dworczyk: 2,4 mld zł na podwyżki w budżetówce w 2019 r.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Marek 2018-09-03 17:31:46

    rozpada sie przemysl naftowy w wenezueli no i nam sie dostaje podwyzkami cen paliw

  • manager 2018-09-03 17:24:35

    ceny paliwa rosna przez trumpa, ale orlen zaraz wprowadzi wszedzie ladowarki dla aut elektrycznych i bedzie mozna to olac

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA