Wymagający rynek pracy zwiększa zainteresowanie systemami IT wspierającymi zarządzanie pracownikami

Na rynku trwa wojna o talenty a gotowość pracowników do zmiany pracy jest najwyższa w historii. To sprawia, że pracodawcy muszą coraz częściej posiłkować się narzędziami informatycznymi.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wymagający rynek pracy zwiększa zainteresowanie systemami IT wspierającymi zarządzanie pracownikami

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

22 paź 2015 13:37


Mijający rok jest kolejnym, w którym sprzedaż systemów IT wspierających zarządzanie pracownikami wyraźnie rośnie. W 2012 r. wartość europejskiego rynku takich aplikacji zwiększyła się o 11 proc. osiągając wartość 2 miliardów dolarów. Rok później tylko w I półroczu wzrost sięgnął aż 10 proc.

Wymagający rynek pracy

Według prognoz IDC sprzedaż systemów wspierających zarządzanie kapitałem ludzkim ma rosnąć przynajmniej do 2020 r. Powodem jest przede wszystkim zmieniający się, coraz bardziej wymagający dla pracodawców rynek pracy. Firmy coraz mocniej odczuwają deficyt wykwalifikowanych specjalistów. Muszą więc inwestować w narzędzia, które z jednej strony ułatwią i przyśpieszą rekrutację, z drugiej pozwolą zidentyfikować, oceniać i rozwijać talenty, które już w firmie się znajdują.

Jak zauważa Agnieszka Kolanowska z Randstad, dziś nawet znalezienie pracowników nie gwarantuje sukcesu. - Coraz częściej zdarza się, że kandydat po 1-2 dniach pracy rezygnuje ze stanowiska. Powody są różne, od najbardziej błahych, jak "rozmyśliłem się", po poważne, związane z chorobą, czy też koniecznością zmiany planów prywatnych – tłumaczy.

- Rynek pracy jest w tej chwili bardzo wymagający. Zachodzi w nim mnóstwo zjawisk, trzeba umieć reagować i przewidywać daną sytuację, by móc zaplanować w odpowiedni sposób nabór i zatrudnienie na poszczególne stanowiska – dodaje Kolanowska.

Inwestowali, ale nie w HR

Zainteresowanie systemami IT wspierającymi zarządzanie pracownikami rośnie nie tylko ze względu na trudną sytuację na rynku pracy, ale także niskie nasycenie rynku tymi rozwiązaniami. Jak wynika z danych IDC, w zależności od obszaru HR, system IT wykorzystuje zaledwie jedna na siedem lub jedna na dziewięć organizacji zatrudniających powyżej 250 pracowników. To dane dotyczące europejskiego rynku. W Polsce ten wskaźnik może być jeszcze gorszy.

- W ostatnich latach przedsiębiorstwa informatyzowały przede wszystkim obszar logistyki, finansów czy produkcji. W czasie spowolnienia gospodarczego obszar HR został wyłączony z inwestycji. Dziś firmy zaczynają dostrzegać, że o ile doskonale potrafią zarządzać finansami, o tyle w obszarze HR radzą już sobie gorzej. Brakuje im wiedzy na temat kompetencji, kwalifikacji i predyspozycji pracowników, co przekłada się na niską efektywność pracy. Nieprzypadkowo jesteśmy jednym z najciężej pracujących społeczeństw w Europie – tłumaczy Anna Węgrzyn z firmy BPSC, dostawcy systemu mHR.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.