×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Smartfon w rękach pracownika może być poważnym zagrożeniem dla firmy

  • Autor: PAP/AH
  • 29 lis 2018 10:43

W ostatnich pięciu latach liczba danych wytwarzanych przez telefony wzrosła 18-krotnie. Zarazem 72 proc. zagrożeń wykrytych w 2017 r. dotyczyło smartfonów i tabletów. Utrzymanie ich bezpieczeństwa wymaga przestrzegania dobrych praktyk - przestrzegają eksperci.

Smartfon w rękach pracownika może być poważnym zagrożeniem dla firmy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

87 proc. polskich respondentów przeprowadzonego na zlecenie firmy Samsung badania "Blurred World" przyznało, że korzysta ze służbowych smartfonów w celach prywatnych, z czego niespełna 30 proc. przez przynajmniej 1,5 godz. tygodniowo.

25 proc. firm pozwala przy tym pracownikom na przetwarzanie danych firmowych, co może sprzyjać atakom ze strony cyberprzestępców.

W 2017 r. firma McAfee zidentyfikowała ponad 20 mln zagrożeń dla urządzeń mobilnych. Tegoroczne straty spowodowane atakami tego typu mogą sięgnąć globalnie 600 mld dolarów. Specjaliści wskazują również na nowe wektory ataków związane z rozwojem internetu rzeczy (IoT). Według szacunków Gartnera liczba tego typu urządzeń na świecie do 2050 r. ma sięgnąć 50 mld.

Aby zminimalizować zagrożenie dla bezpieczeństwa prywatnych i firmowych danych, użytkownicy powinni kupować urządzenia mobilne wyłącznie z zaufanych źródeł, w oficjalnej dystrybucji wspieranej przez lokalny oddział producenta, a także dbać o częste aktualizacje oprogramowania - wskazują eksperci od cyberbezpieczeństwa Samsung R&D Institute Poland, Niebezpiecznika i Exatelu. Przestrzegają również przed instalacją aplikacji spoza oficjalnych sklepów oraz nieoficjalnych wariantów popularnych programów, które mogą być dziełem cyberprzestępców. Ryzykowne jest również łączenie się z nieznanymi sieciami, które mogą być monitorowane i wykorzystywane do wykradania danych.

Specjaliści podkreślają znaczenie zabezpieczania zarówno urządzeń mobilnych, jak i zewnętrznych akcesoriów. Konieczne jest w tym celu stosowanie silnych haseł, które powinny zawierać kombinację cyfr, liter i znaków specjalnych. Zalecane jest także korzystanie z systemów biometrycznych (np. systemów rozpoznawania twarzy, skanerów tęczówki lub czytników linii papilarnych). Dodatkową ochronę wrażliwych danych mogę zapewnić rozwiązania oparte na konteneryzacji umożliwiający rozdzielenie informacji służbowych i prywatnych. Zalecane jest również stosowanie programów umożliwiających zlokalizowanie oraz zdalne zablokowanie lub wyczyszczenie danych z zagubionego smartfonu. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Smartfon w rękach pracownika może być poważnym zagrożeniem dla firmy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA