Rola kobiet w świecie IT coraz większa

Jeszcze kilka lat temu kiedy zaczynaliśmy myśleć o branży IT automatycznie myśleliśmy o męskim świecie, na szczęście trend ten ostatnio się zmienia. Kobiet pełnią kluczowe stanowiska w firmach IT, a informatyka jest coraz chętniej wybieranym kierunkiem studiów przez polskie kobiety.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rola kobiet w świecie IT coraz większa

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

2 sty 2014 14:56


Pierwszym powodem zwiększenia liczby studentek na kierunkach IT jest zdecydowanie to, że IT jest jedną z najbardziej rozwijających i chłonnych branż na rynku pracy. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że do 2016 roku w Europie powstanie 700 tys. nowych miejsc pracy w IT. Jest to również sektor, w którym można liczyć na najlepsze zarobki na rynku (według badania Sedlak&Sedlak „Mediana wynagrodzeń w wybranych branżach w 2012 r.").

Kolejny powodem wskazywanym przez badaczy jest chęć utożsamiania się z kobietami sukcesu, a tych jest coraz więcej w świecie IT. Z wyników badań "Gender Research" przeprowadzonych przez European Schoolnet (EUN) wynika, że aż 32 proc. przebadanych uczniów przyznaje, że znane osoby mają największy wpływ na wybór kierunku studiów i ścieżki kariery.

Kobiety, które odniosły sukces w IT

Dorota Zaremba z zespołu Business Intelligence z KBJ, wskazała panie, które jej zdaniem są najznamienitszymi przedstawicielkami branży. Oto pięć kluczowych nazwisk dla IT według Zaremby:

Pierwszą z nicj jest Sheryl Sandberg - szef operacyjny Facebook Inc., pierwsza kobieta w zarządzie Facebooka. Była szefową personelu w amerykańskim departamencie skarbu i wiceprezesem w Google. Nadzorowała m.in. dział sprzedaży oraz wspierała rozwój organizacji charytatywnej google.org. W 2012 r. znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie magazynu „Time".

Kolejna to Virginia M. Rometty - pierwszy w historii firmy IBM prezes zarządu. Stanowisko objęła w styczniu 2012 r., wcześniej stała na czele działu sprzedaży, marketingu i strategii w IBM. Obecna na liście 50 najbardziej wpływowych kobiet w biznesie przez 8 lat z rzędu, w 2012 r. na I miejscu.

Na uwagę zasługuje również Margaret Whitman - prezes i CEO Hewlett-Packard. Przez 10 lat zarządzała internetowym gigantem aukcyjnym eBay. Pod jej skrzydłami firma zmieniła się z przedsiębiorstwa zatrudniającego 30 pracowników i mającego 4 mln USD zysku rocznie, w giganta zatrudniającego ponad 15 tys. pracowników z 8 mld USD zysku. W 2008 r. „New York Times" wymieniał ją jako jedną z kobiet, które mogą zostać pierwszym prezydentem-kobietą Stanów Zjednoczonych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

poiu 2014-01-03 08:48:24

i co z tego ?