Robotyzacja zagrożeniem dla outsourcingu?

Do 2018 r. aż 40 proc. procesów, które dziś przenosi się do tańszych rynków w celu obniżenia kosztów, może zostać zastąpionych przez inteligentne systemy i zautomatyzowaną produkcję w rodzimych krajach przedsiębiorstw.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Robotyzacja zagrożeniem dla outsourcingu?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jk

16 lut 2016 7:56


- Skończyła się era budowania przewagi na przekazywaniu prostych zadań taniej sile roboczej - ostrzega Gartner.

Rozwój robotyki, Internetu Rzeczy, ale także dostępność coraz doskonalszego oprogramowania analitycznego ma sprawić, że procesy, które zlecano dotąd pracownikom z mniej rozwiniętych rynków, zostaną scedowane na maszyny. Strategia stosowana do tej pory pozwalała zmniejszyć koszty funkcjonowania przedsiębiorstw - zwłaszcza tych zajmujących się usługami finansowymi, wsparciem IT, tworzeniem oprogramowania czy telemarketingiem.

Czytaj też: Praca spawacza zagrożona przez roboty?

- Inteligentne maszyny nie są wymysłem science-fiction. W ostatnim czasie 2,5 tys. firm zdecydowało się zakupić zaawansowane systemy informatyczne oraz roboty produkcyjne o wartości 10 mld dol. Ci "wirtualni pracownicy" są z perspektywy przedsiębiorstwa bardziej wydajni, przewidywalni i mniej kosztowni w utrzymaniu - przekonuje Frances Karamouzis, starszy analityk w agencji badawczo-doradczej Gartner.

Analitycy firmy przekonują, że wkraczamy dziś w erę, w której coraz istotniejsze stają się modele biznesowe oparte na algorytmach i pracy maszyn. Do tej pory kluczowym czynnikiem w rachunku opłacalności wykonywania konkretnej usługi czy wytwarzania produktu były koszty pracy, a więc także umiejscowienie geograficzne pracowników. Automatyzacja - scedowanie pracy na maszyny - umożliwi odwrót od strategii opartej na outsourcingu i powrót procesów biznesowych do rodzimych rynków przedsiębiorstw.

- Model przenoszenia pracy i produkcji do mniej rozwiniętych rejonów świata był kamieniem milowym w rozwoju IT i usług, pozwolił on bowiem na obniżenie największych kosztów, jako ponosiło przedsiębiorstwo - kosztów pracy. Dziś do gry wkraczają nowe modele oparte na hiperautomatyzacji, która doprowadzi do pojawienia się zupełnie nowej struktury kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa - komentuje Karamouzis.

Przedstawiciele agencji nie przewidują jednak całkowitego zastąpienia ludzi przez maszyny. Prognozuje się raczej takie modele funkcjonowania przedsiębiorstw, które będą łączyć pracę maszyn z unikalnymi kompetencjami ludzi. Outsourcing nie zniknie, choć na pewno czeka go wiele przekształceń.

Analitycy przypominają, że zatrudnianie osób do wykonywania najprostszych prac za najmniejsze możliwe wynagrodzenie, będzie w dalszym ciągu bardziej opłacalne od inwestycji w skomplikowane systemy maszynowe.

- Przedsiębiorstwa nie mogą zignorować rewolucji, do jakiej doprowadzi automatyzacja. Już dziś powinny one przekształcić swoje modele funkcjonowania, by budować przewagę konkurencyjną na wykorzystaniu "wirtualnej pracy" autonomicznych maszyn i systemów informatycznych - mówi Karamouzis.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.