Technologie tzw. teleobecności i autonomicznej nawigacji, pozwalają osobom pracującym zdalnie na udział w spotkaniach i prezentacjach bez ograniczeń wynikających z konieczności korzystania z dedykowanych pomieszczeń lub specjalnie przygotowanych stanowisk wideokonferencyjnych. Robota można wykorzystać także jako realny awatar na spotkaniach w biurze, czy do obchodu pomieszczeń. Wszystko przygotowano tak, by użytkownik czuł się fizycznie obecny w danym miejscu.
Do tej pory robotów Ava używano jako element stacjonarnego wyposażenia biur. Ale stworzenie mobilnej platformy i dodanie 21,5-calowego ekranu HD pozwala na zastosowanie robota w zupełnie nowych środowiskach - spontanicznie i w ruchu.
Zdalny użytkownik może planować oraz kontrolować pracę robota Ava 500, wykorzystując interfejs dotykowy podobny do stosowanego w tabletach. Wystarczy tylko wskazać palcem na mapie wybraną lokalizację lub wybrać pomieszczenie czy imię pracownika. Po ustaleniu planu zadań robot zostaje automatycznie aktywowany i udaje się we wskazane punkty.
Pokonując drogę od stacji dokującej do wyznaczonego miejsca robot może działać w dwóch trybach: „prywatnym" lub „publicznym" - korzystając z drugiej opcji, użytkownik jest „widziany" i „widzi", może także zatrzymać robota, aby np. porozmawiać ad hoc ze spotkanym kolegą z biura. Po zakończeniu sesji, robot automatycznie wraca do stacji dokującej, aby doładować baterie.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.