Rekrutacja w IT: Ta aplikacja ma pomóc pracodawcom znaleźć pracowników

• Filttr to pierwsza w Polsce aplikacja do łączenia pracowników z branży IT z pracodawcami, która wprowadza testy kompetencji online.
• Platforma skupia prawie wszystkie procesy rekrutacyjne w jednym miejscu.
• Do podjęcia decyzji o zatrudnieniu rekruterowi pozostaje jedynie finalne spotkanie z wybranym kandydatem.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rekrutacja w IT: Ta aplikacja ma pomóc pracodawcom znaleźć pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

19 wrz 2016 12:49


Twórcy Filttr - aplikacji dedykowanej rekrutacji programistów i specjalistów z branży IT - wprowadzili właśnie innowacyjne rozwiązanie, które do tej pory nie było znane polskiej branży HR. W ramach jednego, szybkiego i łatwego procesu rekrutacji, pracodawca może przetestować poziom umiejętności kandydata. Rozwiązanie to jest skierowane do każdego rekrutera, niezależnie od jego znajomości szczegółów technicznych.

Czytaj też: HR w chmurze: Fakty i mity o rozwiązaniach IT

Oznacza to, że w ramach opisywania wymagań wobec kandydata, rekruter jednym kliknięciem może wybrać opcję testów (system sam dobiera odpowiednie testy), a potem tylko wybiera poziom trudności: niski, średni lub wysoki. Na tym kończy się jego zaangażowanie – reszta dzieje się automatycznie.

Zainteresowany ofertą pracy kandydat otrzymuje informację o wymaganym teście oraz dostęp do platformy, gdzie może rozwiązać test on-line. Po jego rozwiązaniu, rekruter otrzymuje wynik, jaki osiągnął kandydat oraz szczegółowy raport z oceny. Finalnie rekruter ma do dyspozycji pełny profil kandydata oraz ocenę jego kwalifikacji. Cóż więcej jest potrzebne do podjęcia decyzji? Wyłącznie spotkanie.

- Jednym z kluczowych elementów, których brakowało nam w aplikacji dla pracodawców były testy. Wydawało mi się niemożliwym, aby szukanie kandydatów i testowanie ich kompetencji było kompletnie rozdzielone, było dwiema osobnymi ścieżkami, które wymagały przeskakiwania z jednego narzędzia do drugiego, podwójnych dostępów, formalności, opłat itd. - mówi Piotr Lemieszek, szef ds. wzrostu w Filttr.

- Nic dziwnego, że testy kompetencyjne w Polsce (na etapie przed spotkaniem z kandydatem) są tak mało popularne. To prawdziwa droga przez mękę, a wiadomo jak reagujemy na sytuacje, które są uciążliwe – po prostu takich czynności nie lubimy i nie robimy – dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.