Recepcjonista, przewodnik, czy info kiosk. Ten robot sprawdza się w wielu rolach

• Wyposażony w czujniki i kamery robot społeczny może pracować jako recepcjonista, przewodnik, czy spełniać funkcję info kiosku.
• Jeden z takich robotów, skonstruowany we Wrocławiu Eugenius, mówi po polsku, angielsku i włosku, potrafi się przywitać i dobrze czuje się w tłumie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Recepcjonista, przewodnik, czy info kiosk. Ten robot sprawdza się w wielu rolach

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

13 paź 2016 12:50


Jak powiedział Łukasz Leśniak z General Robotics, głównym przeznaczeniem skonstruowanego przez tę firmę Eugeniusa jest praca w miejscach, gdzie jest dużo ludzi, czyli na przykład w muzeach, na targach, na dworcach czy lotniskach.

- W takich miejscach robot swoim sympatycznym wyglądem zwraca uwagę, przyciąga ludzi i skutecznie może przekazać im określone informacje - podkreślił.

Czytaj też: Roboty w pracy. W tych zawodach to już normalność

- Pomysł narodził się we Wrocławskim Parku Technologicznym, miał to być robot przede wszystkim muzealny, miał oprowadzać wycieczki, działać trochę jako info kiosk - dodał Leśniak.

Taką funkcję spełnia pierwszy egzemplarz Eugeniusa, pracujący w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

Eugenius działa dzięki ponad 20 silnikom, wyposażony jest w kamery, skaner laserowy, czujniki, w tym czujnik przestrzeni zamontowany na klatce piersiowej robota. Jak na razie powstały dwie takie maszyny. - To są ciągle prototypy, które ciągle rozwijamy, nie jest to jeszcze na pewno produkcja masowa - zaznaczył Leśniak.

Czytaj też: Oferty pracy znikną przez automatyzację. Tutaj roboty zastąpią ludzi

Jak poinformował, robot mówi teraz po polsku, angielsku i włosku. - Dysponuje wachlarzem około 200 tekstów, które są standardowe do nawiązania rozmowy i podtrzymania jej. Robota oczywiście można zaskoczyć, jeśli ktoś zapyta go o coś, na co go nie przygotowaliśmy, to wtedy zwykle powie: "niestety jeszcze nie mogę odpowiedzieć na to pytanie" - dodał Leśniak.

Czujniki i kamery, jakimi dysponuje robot, umożliwiają mu poznawanie otoczenia oraz rozpoznawanie osób w jego pobliżu. Oprogramowanie Eugeniusa pozwala mu na działanie w trzech trybach: punktu informacyjnego, autonomicznego przewodnika oraz w trybie zdalnym, w którym w każdej chwili istnieje możliwość przejęcia kontroli nad robotem za pomocą bezprzewodowego pilota.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.