Pomoc w rozliczaniu czasu pracy

Niejednemu pracodawcy trudno jest się odnaleźć w gąszczu przepisów dotyczących czasu pracy. Pomocne mogą się okazać systemy informatyczne RCP (Rejestracja Czasu Pracy).
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pomoc w rozliczaniu czasu pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

4 lis 2015 8:35


Przepisy dotyczące czasu pracy w Polsce nie należą do klarownych i przystępnych. Posiadają one kilka źródeł, z których najważniejszym jest Kodeks Pracy, jednak nie sposób nie wspomnieć również o szeregu ustaw regulujących stosunki między pracownikiem a pracodawcą w tym zakresie.

Ustawa o dniach wolnych od pracy, ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, ustawa o czasie pracy kierowców, ustawa o pracownikach samorządowych - to tylko niektóre z przepisów dotyczących czasu pracy, które każdy pracodawca zobowiązany jest znać i przestrzegać, ale nie zapominajmy również o obowiązku śledzenia wszelkich zmian i aktualizacji.

Systemy RCP

Zgodnie z rankingiem Global Benchmark Complexity Index 2014 opracowanym przez TMF Group, Polska jest niechlubnym europejskim liderem pod względem złożoności przepisów, które regulują prowadzenie biznesu, dodatkowo plasując się na 7. miejscu wśród 81 krajów na świecie objętych badaniem.

Duże korporacje często na stałe współpracują z prawnikami oraz ekspertami, którzy dbają aby w swojej działalności nie naruszały one przepisów w zakresie czasu pracy, jednak faktem jest, że większość polskich przedsiębiorców, szczególnie małych i średnich, rzadko może sobie pozwolić na zatrudnienie na stałe prawnika, wykupienie usług kancelarii, czy też ciągłe doszkalanie.

Dużą pomocą w planowaniu i rozliczaniu czasu pracy pracowników są programy klasy RCP. Dzięki nim średnio zorientowana w przepisach prawnych osoba zaplanuje czas pracy załogi, zachowując przy tym wszystkie normy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu RCP? Obok pakietu standardowych funkcjonalności, program powinien uniemożliwiać zatwierdzenie błędnych planów, a także ich wydruk. Poza tym ważne jest, by w systemie RCP występowały krótkie komunikaty, informujące o tym, w którym miejscu i dlaczego grafik jest błędnie zaplanowany.

Rozwiązanie powinno również w jasny i przejrzysty sposób prezentować informacje o każdym pracowniku, jego normach, limitach godzinowych itp.  

Szacowanie obsady zgodnie z charakterem branży

- Na rynku widzimy duże zainteresowanie planowaniem czasu pracy według określonej obsady, która budowana jest na podstawie analiz i prognoz sprzedażowych lub produkcyjnych. Systemy RCP wychodzą naprzeciw potrzeb różnorodnych branż, dając im możliwość szacowania obsady według charakterystycznych dla nich parametrów - mówi Aneta Andruszkiewicz, menedżer w Infinite IT Solutions.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.