Polska powinna rozwinąć sektor nowoczesnej technologii

Polska musi przesunąć się na wyższe pozycje w łańcuchu wartości dodanej rozwijając sektor nowoczesnej technologii (high tech) i eksport produktów i usług wymagających specjalistycznej wiedzy - napisał Mitchell A. Orenstein w magazynie "Foreign Affairs" z USA.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polska powinna rozwinąć sektor nowoczesnej technologii

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

30 gru 2013 19:51


Jego zdaniem tylko w ten sposób Polska przezwycięży obecny dylemat kraju, którego atutem - z punktu widzenia inwestorów zagranicznych - jest tania i wykształcona siła robocza, ale z punktu widzenia samych Polaków, "ten atut" to powód wyjazdów do pracy zagranicę.

Innym powodem, dla którego w opinii autora Polska musi stać się krajem high tech jest to, że jej sąsiadami są kraje, w których siła robocza także jest tania.

- Obecnie Polska nie inwestuje wiele w badania i rozwój - 0,7 proc. PKB wobec średniej 2 proc. w całej UE. Są jednak powody, by sądzić, że Polska odwróci tę tendencję - napisał Orenstein w najnowszym styczniowo-lutowym numerze renomowanej publikacji.

Wskazuje na powszechny system oświaty i wysoki współczynnik studiującej młodzieży, drugi najwyższy w OECD, oraz na małe, prężne innowacyjne firmy technologiczne.

- Największym długofalowym ryzykiem dla Polski jest to, że spożycie krajowe i płace będą rosnąć zbyt szybko, czyniąc nieopłacalnymi inwestycje firm produkujących na rynek wewnętrzny i zniechęcając zagraniczny biznes. Sterując rozwojem kraju, polscy politycy muszą starać się, by umiejętnie bilansować aspiracje płacowe wyborców z utrzymaniem niskich kosztów robocizny - stwierdził.

Autor sądzi też, że Polska wciąż musi poprawić otoczenie dla biznesu. Zauważa, iż inwestowanie w Polsce jest wprawdzie wolne od politycznego ryzyka, ale zarejestrowanie firmy trwa kilka miesięcy i wymaga 33 różnych zezwoleń.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.