PARP chce pomóc podnieść kompetencje ICT kadr w sektorze MŚP

PARP stworzyła darmowe narzędzie umożliwiające sprawne zarządzanie kompetencjami informatycznymi skierowane do sektora małych i średnich przedsiębiorstw - PARP HR eSkills Manager.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

PARP chce pomóc podnieść kompetencje ICT kadr w sektorze MŚP

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

18 wrz 2014 12:25


Wydajność polskiej eGospodarki zalicza się do pięciu najsłabszych w Unii Europejskiej. Jednym z czynników hamujących cyfrowy rozwój kraju jest brak umiejętności właściwego wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych przez kadry małych i średnich przedsiębiorstw.

Czytaj też: Co daje szkolenie pracowników z zakresu użytkowania systemów IT?

W tym celu powstał PARP HR eSkills Manager: darmowe narzędzie umożliwiające sprawne zarządzanie kompetencjami informatycznymi skierowane do sektora małych i średnich przedsiębiorstw, stworzone by zapewnić równe warunki rozwoju lokalnym podmiotom gospodarczym.

Czytaj też: Prawdziwa rewolucja. Te wynalazki na zawsze odmienią HR

Projekt PARP HR eSkills Manager zajął pierwsze miejsce w konkursie zorganizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości na innowacyjne rozwiązania HR dla firm krajowych. Wprowadzenie narzędzia na rynek ma zwiększyć produktywność krajowych MŚP biorących udział w projekcie dzięki zwiększeniu efektywności pracowników tych przedsiębiorstw poprzez podniesienie ich kompetencji ICT.

Zaniedbany sektor

Dotychczasowe oprogramowania modułów HCM dla działów HR skierowane były do dużych firm i korporacji, a ich koszt wynosił nie mniej niż kilkadziesiąt tysięcy złotych, co skutecznie izolowało sektor małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) od dostępu do takiego wsparcia.

PARP HR eSkills Manager, w odróżnieniu od istniejących na rynku rozwiązań, jest projektem niekomercyjnym, który został zaprojektowany specjalnie by wyeliminować wewnętrzną barierę rozwoju mniejszych, lokalnych podmiotów gospodarczych. Sami zainteresowani twierdzą, że potencjał ich firm jest ograniczany głównie z powodu braku czasu i funduszy na planowanie i realizację rozwoju kadr.

Najwyraźniej widać to w statystykach i rankingach: jedynie 16 proc. pracowników polskich firm ma kompetencje w dziedzinie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT); specjalistów jest jeszcze mniej, bo 2,8 proc. Tylko 5 proc. małych firm i 11 proc. średnich szkoli swoje kadry w zakresie bardziej zaawansowanych kompetencji ICT.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.