Outsourcing procesów i funkcji HR coraz popularniejszy

Coraz większą popularność pośród pracodawców zyskuje outsourcing procesów i funkcji HR. Takie rozwiązanie może oznaczać dla pracodawców nie tylko zmniejszenie ponoszonych kosztów i optymalizację działań, ale również zyskanie czasu, który mogą poświęcić na pozostałe, najważniejsze dla firmy, zadania. Należy jednak pamiętać, by przed wyborem usługodawcy, dokładnie zbadać jego kompetencje.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Outsourcing procesów i funkcji HR coraz popularniejszy

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (PSZ)

wnp.pl

3 mar 2014 14:00


Z outsourcingu procesów i funkcji HR korzysta większość międzynarodowych firm działających w Polsce. Szczególnie chętnie wdrażają je przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją, logistyką, sprzedażą, czy też promocją. W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku, coraz więcej firm z zakresu doradztwa personalnego tworzy oddzielne komórki specjalizujące się w outsourcingu procesów i funkcji HR. Korzyści, które mogą wnieść do przedsiębiorstw korzystających z ich usług są cenne.

Wyspecjalizowane firmy zewnętrzne nie tylko odpowiadają za pozyskanie i oddelegowanie do pracy na rzecz klienta poszukiwanych pracowników, ale również za prowadzenia obsługi kadrowo-płacowej. Dbają też o optymalne dopasowanie kadry do zadań, właściwe wyszkolenie pracowników, ich motywację, organizację, a także kontrolę pracy składającego się z nich zespołu. Po ich stronie leżą też wszelkie kwestie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, a nawet zapewnienia niezbędnych do jej wykonywania narzędzi, jak np. komputer, czy telefon.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.