Outsourcing IT zamiast etatu

Na rynku trwa walka o specjalistów IT. Stworzenie zespołu IT bywa zatem dla firmy nie tylko trudne, ale też kosztowne. Rozwiązaniem może być outsourcing.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Outsourcing IT zamiast etatu

PODZIEL SIĘ


Autor: Marta Barcicka

1 lip 2015 4:07


Rozwiązaniem dla firm, które z różnych powodów nie mogą bądź nie chcą tworzyć u siebie działów IT, bo np. jest on im potrzebny tylko do realizacji konkretnego projektu – jest outsourcing.

W tym modelu współpracy dostawca bierze na siebie koszty operacyjne związane np. z obsługą kadrowo-płacową konsultantów. Dzięki temu firma-klient nie ponosi dodatkowych kosztów, płaci mniejsze składki, oszczędza na wynagrodzeniach, urlopach, pakietach emerytalnych, socjalnych oraz chorobowych.

Na czym polega outsourcing?

Outsourcing IT to pojęcie o bardzo szerokim, a nawet poszerzającym się zakresie. Dotyczyć może zarówno outsourcingu kadr, jak i elementów infrastruktury informatycznej. W kontekście outsourcingu kadr może odnosić się zarówno do osób o stosunkowo często spotykanych umiejętnościach, które zajmują się np. konserwacją sprzętu IT lub obsługą infolinii, jak i osób o bardzo unikatowych talentach (outsourcing kompetencji).

Czytaj też: Outsourcing pracowników IT to niższe koszty i lepsza wydajność

Zanim jednak przedsiębiorca zacznie się rozglądać na rynku za wsparciem z zewnątrz, powinien poznać kilka podstawowych pojęć.

Body leasing

To rozwiązanie pozwala czasowo powiększyć grono specjalistów o dodatkowe kompetencje konkretnych ekspertów. Konsultanci zazwyczaj nie są zatrudniani bezpośrednio w strukturach firmy klienta, przez co zyskuje on korzyści jakościowe i biznesowe w projekcie, wykorzystując wiedzę i kompetencje ekspertów. Ich wiedza i doświadczenie są dostępne w razie potrzeby w systemie 24/7/365. Body leasing w odniesieniu do ekspertów bywa nazywany outsourcingiem kompetencji.

Team leasing

To outsourcing kadr odnoszący się do całego zespołu, którego zleceniobiorca potrzebuje, by sprawnie zrealizować określone zadania. Team leasing, podobnie jak body leasing, oszczędza czas zleceniodawcy: zwalnia go ze żmudnych procesów rekrutacyjnych lub poszukiwania bezpośredniego. Kolejna oszczędność to brak kosztów związanych z wdrażaniem i szkoleniem pracowników. W modelu tym łatwiej jest również uniknąć ryzyk związanych z formowaniem od zera sprawnie współpracującego zespołu.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.