Łatwo, szybko, bezpiecznie. Lotos wdraża nowy system

Grupa Lotos wdraża nowy system IT zarządzania zasobami ludzkimi. Obecny jest niewydolny przy 5 tys. pracowników.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Łatwo, szybko, bezpiecznie. Lotos wdraża nowy system

PODZIEL SIĘ


Autor: Damian Baran

27 mar 2013 9:00


- Stary system nie spełnia oczekiwań firmy i nie zawiera rozwiązań dostępnych na rynku - tłumaczy Aneta Walentynowicz, kierownik zespołu ds. pracowniczych w Grupie Lotos. - Stworzono go, gdy Grupa Lotos liczyła ok. 1500 pracowników.

Wdrażany od września 2012 r. nowy system - SAP HCM (Human Capital Management) - przyczyni się do sprawniejszego wykonywania zadań określonych w strategii Lotosu na lata 2011-2015 oraz do rozwoju systemu zarządzania ludźmi.

Będzie spełniał aktualne wymagania użytkowników biznesowych, w szczególności biura zarządzania zasobami ludzkimi i centrum finansowo-księgowego. Umożliwi pełną obsługę płacową pracowników 16 spółek wchodzących w skład Lotosu. Nastąpi centralizacja procesów w jednym miejscu.

Szybciej i taniej

Wdrożenie tego sytemu pozwoli także zwiększyć bezpieczeństwo dokumentacji płacowej. Będzie ona archiwizowana w wersji elektronicznej. Walentynowicz zapowiada, że dzięki automatycznemu poborowi wniosków z danych i elektronicznemu obiegowi dokumentów obniżą się koszty obsługi.

Pracownicy HR są bezpośrednio zaangażowani w tworzenie systemu. Testują go i weryfikują dane, które migrują do SAP HCM. Osoby administrujące danymi w programie muszą przejść specjalne szkolenia.

Po całkowitym wdrożeniu systemu zwiększy się samoobsługa kierowników komórek organizacyjnych.

- Pracownicy staną się bardziej samodzielni przy realizacji zadań kadrowych - uważa Aneta Walentynowicz.

Wygodniej dla pracowników

Dodaje, że wszyscy zatrudnieni w Lotosie, mogą liczyć na szybki, łatwy i bezpieczny wgląd do swoich danych czy zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego informacji o członkach rodziny.

W razie konieczności pracownik elektronicznie zmodyfikuje dane, złoży wniosek o urlop czy też o dofinansowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

I właśnie w tym celu powstanie portal samoobsługi pracowniczej i menedżerskiej. Oprócz wymienionych wyżej udogodnień samoobsługa będzie dotyczyć też między innymi dostępu do paska płacowego, deklaracji PIT albo wniosku o pożyczkę.

- Kierownicy będą mieli łatwy dostęp do danych podległych im pracowników - zaznacza Aneta Walentynowicz.

Według planów system zacznie w pełni działać od początku listopada. Za jego wdrożenie odpowiada konsorcjum Asseco Poland i LST, które zawarło umowę z Grupą Lotos.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.