Kiedy czas na ERP w zarządzaniu kadrami?

Systemy ERP (Enterprise Resource Planning) pozwalające na efektywne zarządzanie zasobami firmy stają się rynkowym standardem także w obszarze zarządzania kapitałem ludzkim. Dedykowane rozwiązania Human Capital Management (HCM) wspierają czasochłonne procesy HR, usprawniają realizację zadań administracyjnych oraz strategii firmy i pozwalają ograniczyć koszty.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kiedy czas na ERP w zarządzaniu kadrami?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

31 maj 2013 8:30


Na jakim etapie rozwoju firmy wystarczające jest zatem prowadzenie kadr i płac za pomocą arkuszy kalkulacyjnych, a kiedy należy podjąć decyzję o wdrożeniu informatycznego wsparcia dla HR?

- Wbrew popularnie panującej opinii, rozwiązania HCM to narzędzia przeznaczone nie tylko dla największych organizacji. Zarządzanie zasobami ludzkimi może być wyzwaniem nawet w firmie wciąż mieszczącej się w definicji małego przedsiębiorstwa. Gdy pracodawca zaczyna zauważać, że nie jest już w stanie zapamiętać i efektywnie przetworzyć dziesiątek ustaleń z pracownikami dotyczących ich rozwoju, oceny wydajności czy szkoleń to sygnał, że warto rozważyć wsparcie informatyczne w realizacji procesów HR - mówi Teresa Olszewska, prezes GAVDI Polska.

Impulsem do zdecydowania się na wsparcie informatyczne powinny być także rosnące wydatki związane z zarządzaniem kadrami. Firmy zwykle nie uświadamiają sobie jak dużą składową kosztów operacyjnych firmy stanowi realizacja procesów rozliczania czasu pracy, zarządzania wynagrodzeniami czy planowania kosztów osobowych. Tymczasem informatyzacja tych obszarów przynosi nie tylko wymierne oszczędności finansowe, ale także przyczynia się do wzrostu produktywności widocznego nawet w stosunkowo niewielkiej firmie.

Pierwszym krokiem do usprawnienia procesów zarządzania kadrami jest automatyzacja i standaryzacja podstawowych czynności z obszaru tzw. „twardego" HR. Realizacja zadań kadrowo-płacowych takich jak rozliczanie wynagrodzeń czy zarządzanie czasem pracy z użyciem dedykowanych programów to już standard.

Czytaj też: IT na usługach HR

Coraz częściej firmy idąc o krok dalej decydują się na wdrożenie profesjonalnych narzędzi do planowania kosztów osobowych - czynności te wykonywane ręcznie, z użyciem tradycyjnego arkusza kalkulacyjnego, nie tylko pochłaniają sporo czasu i środków, ale także pozostawiają duży margines błędu. Oprogramowanie dedykowane dla HR umożliwia pełną automatyzację i standaryzację.

Skrócenie procesu naliczania płac czy dużo sprawniejsze przygotowywanie raportów - to wszystko ma łatwy do oszacowania wymiar finansowy. Nie mniej ważne dla pozycji rynkowej firmy jest także usprawnienie przepływu informacji w przedsiębiorstwie, które umożliwia szybsze i trafniejsze podejmowanie decyzji biznesowych.

Oszczędności płynące z digitalizacji procesów zarządzania kapitałem ludzkim najszybciej widoczne są w największych organizacjach. Jednak oprogramowanie HCM to rozwiązania nie tylko dla największych. Jednym ze głównych trendów w zarządzaniu kadrami jest oprogramowanie w modelu cloud-computing, które doskonale sprawdza się również w firmach średniej i małej wielkości.

Dla przedsiębiorstw, które ze względu na ograniczony budżet nie zdecydują się na wdrożenie tradycyjnego rozwiązania HCM i ponoszenie kosztów związanych z zakupem licencji czy utrzymaniem systemu, oprogramowanie w „chmurze" stanowi doskonałą alternatywę - dodaje Teresa Olszewska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.