JSW: Strefa sztygara robi furorę. Górnicy chętnie uczą się przez internet

W styczniu 2014 r. Jastrzębska Spółka Węglowa uruchomiła pierwszą w polskim górnictwie internetową platformę szkoleniowo-edukacyjną "Strefa sztygara i nie tylko". Jak się okazuje, platforma cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem nie tylko wśród pracowników spółki, ale również instytucji i uczelni wyższych.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

JSW: Strefa sztygara robi furorę. Górnicy chętnie uczą się przez internet

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

26 lis 2015 12:24


Platforma obejmuje szeroki zasób narzędzi i informacji służących do pogłębiania wiedzy oraz podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Również w formie zabawy - w "strefie" dostępna jest multimedialna gra edukacyjna "Robota na grubie", o której pisaliśmy szerzej tutaj.

Materiały, zamieszczane na platformie „Strefa sztygara i nie tylko”, pochodzą nie tylko z zasobów różnych urzędów górniczych, ale są także przygotowywane przez pracowników JSW. W miarę potrzeb są one uzupełniane i aktualizowane.

Inni też chcą

Podczas seminarium „Narzędzia informatyczne wspomagające prognozowanie i monitoring oraz szkolenia w zakresie zagrożeń występujących w kopalniach – teoria i praktyka”, które odbyło się w ramach XLI Dni Techniki, padła propozycja, aby platformę opracowaną przez JSW udostępnić pracownikom innych zakładów górniczych oraz studentom wyższych uczelni.

Jak się okazuje, platforma „Strefa sztygara i nie tylko” stała się inspiracją także dla innych przedsiębiorców górniczych, którzy wzorując się na niej postanowili edukować swoich pracowników poprzez Internet.

Nie tylko gry, ale i konkursy

Oprócz wielu przydatnych informacji na platformie funkcjonuje również internetowy konkurs z zakresu znajomości zasad i przepisów bhp. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc w danym miesiącu oraz pierwszego miejsca w edycji rocznej otrzymują atrakcyjne nagrody finansowe. Dla pięciu uczestników, którzy zdobyli mniej punktów, co miesiąc losowane są także nagrody dodatkowe.

Sukces sztygara

W ciągu ostatnich dwóch lat "Strefa sztygara" została dostrzeżona i kilkukrotnie nagrodzona m.in. wyróżnieniem Górniczy Sukces Roku na Szkole Eksploatacji Podziemnej oraz Nagrodą I Stopnia w Ogólnopolskim Konkursie Poprawy Warunków Pracy. Dedykowana na platformę a następnie rozpowszechniona w Internecie gra popularyzacyjno-edukacyjna „Robota na grubie” otrzymała Nagrodę III stopnia w tegorocznej edycji tego samego konkursu.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.