IT stawia na kontraktowych pracowników

Swoboda wykonywania pracy, możliwość uczestniczenia w różnorodnych projektach i praca zdalna – to plusy, które najczęściej wymieniają pracownicy kontraktowi. Po stronie pracodawców takie rozwiązanie pozwala skorzystać z wiedzy specjalistów m. in. przy realizacji projektów i zleceń zagranicznych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

IT stawia na kontraktowych pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: ang

20 lut 2013 14:21


Kontrakt czyli umowa o współpracę, regulowana prawem cywilnym jest rozwiązaniem, na które coraz częściej decydują się zleceniodawcy. W umowie oprócz informacji o przedmiocie zobowiązań i wynagrodzeniu, mogą znaleźć się także takie kwestie jak czas trwania projektu, okres wypowiedzenia umowy czy informacje o dniach wolnych.

Zwolennicy tego typu rozwiązania podkreślają, że jednym z ważnych kryteriów, który decyduje o przejściu z umowy o pracę na kontrakt jest większa swoboda wykonywania pracy, a także to, że forma kontraktu jest korzystniejsza materialnie.

– W Europie Zachodniej kontraktowa forma współpracy jest bardzo popularna. W Polsce wiele osób obawia się tego rozwiązania. Wykwalifikowani specjaliści oraz menedżerowie nadal kojarzeni są z umową o pracę i tym samym stałym etatem. Od tego konceptu zdecydowanie odchodzi branża IT – twierdzi Dagmara Wilińska, Konsultant Experis IT, agencji zatrudnienia specjalizującej się w rekrutacji informatyków. – Rynek IT jest na tyle dynamiczny, że specjaliści tej branży nie obawiają się braku w umowie zapisu o stałym zatrudnieniu i zwykle chętnie decydują się na pracę w oparciu o kontrakt, co niesie ze sobą wiele zalet – dodaje Wilińska.

Dla informatyków samozatrudnienie oznacza możliwość współpracy na kilku kontraktach i  zdalne wykonywanie pracy, a także nienormowany czas jej trwania. Kontrakt, to także dla wielu – zwłaszcza młodych pracowników – sposobność uczestniczenia w ciekawych i różnorodnych projektach, co jest możliwe dzięki współpracy z kilkoma pracodawcami na raz, pod warunkiem zachowania ustaleń zawartych w poszczególnych umowach.

Zleceniodawcą dla osoby zatrudnionej na kontrakcie może być zarówno bezpośredni pracodawca, jak i agencja zatrudnienia, która jest swojego rodzaju pośrednikiem pomiędzy firmą a realizującym na jej rzecz zadania pracownikiem.

– Współpraca z agencją zatrudnienia niesie ze sobą istotną korzyść – wyjaśnia Dagmara Wilińska. – W przypadku podpisania umowy z bezpośrednim pracodawcą, pracownik jest odpowiedzialny absolutnie za wszystko. Tymczasem przy współpracy z agencją zatrudnienia, może otrzymać wsparcie podczas zakładania działalności gospodarczej lub przy wyborze opodatkowania.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.