HR w chmurze: Fakty i mity o rozwiązaniach IT

Brak możliwości dopasowania strategii do indywidualnych potrzeb, przekonanie, że jest to narzędzie tylko dla małych i średnich firm czy trudności w integracji chmury z innymi systemami współistniejącymi w organizacji - to tylko kilka nieprawdziwych przekonań na temat rozwiązań chmurowych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

HR w chmurze: Fakty i mity o rozwiązaniach IT

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

22 lut 2016 12:45


Według firmy IDC, w 2019 roku prognozowana wartość rynku usług w chmurze przekroczy w Polsce 450 mln dolarów, co będzie stanowić około 11 proc. całego rynku usług IT. Tymczasem, wokół "chmury" narosło wiele mitów.

Czytaj też: Za pięć lat powszechność wykorzystania chmury będzie porównywalna do użycia internetu

- Jednym z nich jest na przykład przekonanie, że informacje o pracownikach nie powinny być gromadzone na zewnętrznym serwerze. Jednak biorąc pod uwagę obowiązek przestrzegania regulacji prawnych w zakresie ochrony danych osobowych czy zabezpieczenie infrastruktury w zakresie systemów antywirusowych i kopii zapasowych, można mieć pewność, że dane przechowywane w chmurze nie trafią w niepowołane ręce. Firmy nie powinny obawiać się przenoszenia wrażliwych danych na zewnętrzne serwery – podkreśla Teresa Olszewska, prezes Gavdi Polska, firmy specjalizującej się w informatycznym wsparciu procesów zarządzania kapitałem ludzkim.

Wśród wielu firm panuje błędne przeświadczenie, że chmura, która wspiera codzienne czynności działu HR, jest rozwiązaniem głównie skierowanym do firm z sektora SMB (Server Message Block). W istocie, oprogramowanie to stanowi doskonałą alternatywę również dla dużych firm czy instytucji, dla których ważne są niższe koszty zakupu, wdrożenia i utrzymania rozwiązania oraz jego skalowalność w zależności od zmieniających się potrzeb. Ponadto, taka subskrypcja usługi jest bardziej elastyczna w przypadku akwizycji, przekształceń i wydzielenia firm niż zakup licencji.

- Często słyszę pytania, czy rozwiązania chmurowe można dostosować do indywidualnych potrzeb organizacji i czy można je zintegrować z istniejącymi w firmie systemami. Nowoczesne rozwiązania to szyte na miarę systemy, które elastycznie dopasowują się do czynności administracyjnych realizowanych w konkretnej firmie. Obecnie możliwy jest bezpieczny przepływ pomiędzy każdym systemem informatycznym, z którego korzysta organizacja, niezależnie, czy jest to standardowy system ERP, czy chmura. Oprogramowanie w formie usługi to nie tylko bieżący trend, ale popularny kierunek również wśród specjalistów ds. HR – dodaje Olszewska.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.