Etykieta wideokonferencji. Sprawdź, co jest niedopuszczalne

Serwisy jak Skype, Google Hangouts czy Join.me są stałym gościem w wielu środowiskach pracy. Ich własny kod zachowań staje się tak samo ważny, jak dobre maniery podczas osobistego spotkania. Nie wolno dać się zwieść małym ekranom i poczuciu nieformalności – wpadki na pewno zostaną zauważone.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Etykieta wideokonferencji. Sprawdź, co jest niedopuszczalne

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

24 mar 2016 11:21


Nie pisz

Klikanie na klawiaturze nie tylko przeszkadza w słuchaniu. To również sygnał ignorowania rozmówcy, skupiania się na czymś innym. Osoba po drugiej stronie może pomyśleć, że zajmujesz się czymś niezwiązanym z rozmową. Nawet jeśli są to notatki naprawdę związane z rozmową – dźwięk stukania i tak jest irytujący.

– To chyba największe faux pas – komentuje Angie Hill, menedżer marketingu w Skype dla Wall Street Journal.

Jeśli musisz robić notatki, lepiej użyć kartki i długopisu. A jeśli klawiatura jest naprawdę konieczna, można po prostu wyłączyć mikrofon.

Utrzymuj kontakt wzrokowy

To konieczne do nawiązania komunikacji. Problem w tym, że patrząc prosto w kamerę, trudno skupić się na twarzy rozmówcy na ekranie. Kompromis może polegać na patrzeniu do kamery w kluczowych momentach, kiedy wszyscy nas słuchają, a w pozostałych – na ekran.

Nie jedz

Kto przynosi kanapkę z tuńczykiem na konferencję? Nieważne – na żywo czy wideo. To, że pozostali uczestnicy nie czują zapachu, nie znaczy, że nie widzą i nie słyszą gryzienia i żucia.

Nie opuszczaj konferencji bez wyjaśnienia

W fizycznej rzeczywistości można komuś szepnąć na ucho, że chce się pójść na stronę. Podczas wideokonferencji nie ma takiej możliwości, ale jakoś trzeba dać sygnał, że niedługo się wróci. Niewiele rzeczy irytuje tak, jak niewiedza. Oczywiście – lepiej zapomnieć o braniu ze sobą smartfona do toalety. 26 proc. badanych uważa, że to najgorsza rzecz, jaką można zrobić podczas wideokonferencji, 6 proc. naprawdę to widziało.

Żeby nie przerywać wszystkim rozmowy, krótkie zapewnienie o szybkim powrocie można wysłać koledze w prywatnej wiadomości. Można też postawić kartkę w napisem „zaraz wracam” przed kamerą. Wtedy nikt nie powinien poczuć się ignorowany.

Skup się

Jeśli w czasie konferencji robisz zakupy albo przewijasz portal ze śmiesznymi obrazkami, naprawdę każdy zauważy, że twoje oczy są nieobecne.

Pamiętaj o tych na zewnątrz

Czasem w konferencji uczestniczy kilka osób zebranych w jednym pomieszczeniu i ktoś pracujący zdalnie. Jeśli nie położy się nacisku na to, żeby ta osoba otrzymała wszystkie informacje i miała szanse się wypowiedzieć, łatwo będzie o niej zapomnieć.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.