Sztuczna inteligencja może być wsparciem dla cyberbezpieczeństwa dużych firm i jest tym bardziej istotnym jego elementem, im większa jest ilość danych, na jakiej operuje - ocenił w główny naukowiec w firmie Security On-Demand dr hab. Dominik Ślęzak.

Według Ślęzaka dobrze zaprojektowane narzędzia wsparcia dla zespołów cyberbezpieczeństwa w firmach i organizacjach cechuje uwzględnianie "nieustannych zmian w rejestrowanych danych (przez sztuczną inteligencję - red.), co związane jest z szybko ewoluującą charakterystyką ataków". Specjalista podkreślił, że ważnym elementem jest również ciągły "dialog" ekspertów z dziedziny cyberbezpieczeństwa ze sztuczną inteligencją (AI), który polegać ma na "wzajemnym wskazywaniu możliwych błędów".
Działania algorytmów, na których opierają się narzędzia, muszą być objaśnialne dla osób odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji w firmach.
- Dobrze rozumiejąc działanie sztucznej inteligencji, firma może zdecydować się na pełniejszą automatyzację, pozostawiając ekspertom analizę tylko najtrudniejszych przypadków - wyjaśnił Ślęzak.
Jak podkreślił ekspert, obecnie znane są już "przypadki algorytmów, które są w stanie oszukać modele klasyfikacyjne przez drobne, wydawałoby się - nieistotne modyfikacje danych, które podlegają analizie". Zdaniem Ślęzaka ofensywne wykorzystanie sztucznej inteligencji w cyberatakach będzie mogło w przyszłości obejmować modyfikację działań przez algorytm tak, by nie został wykryty przez narzędzia mające zapobiegać włamaniom komputerowym.
Ślęzak ocenił, że rozwiązania oparte o sztuczną inteligencję mogą znaleźć zastosowanie w cyberbezpieczeństwie "niemal w każdej branży". Jak wskazał, firma Security-On-Demand wraz z przedsiębiorstwem QED Software (którego Ślęzak jest szefem) realizuje obecnie projekt, który ma być systemem algorytmów poszukujących anomalii w ruchu sieciowym. Konkurs na ten system, prowadzony na platformie Knowledge Pit, ma służyć wybraniu najlepszych rozwiązań.
- Czymś naprawdę nowym (w projektowanym narzędziu - red.) będzie interaktywność i objaśnialność, wspomagająca nabywanie zaufania użytkowników do udzielanych przez sztuczną inteligencję odpowiedzi - zaznaczył.
Nagrodą za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie jest kwota 1,5 tys. dolarów i wejściówka na konferencję IEEE BigData 2019. Termin nadsyłania proponowanych rozwiązań upływa 29 września.


KOMENTARZE (0)