PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Cyberbezpieczeństwo dużych firm powinna wspierać sztuczna inteligencja?

  • Autor: pap/mg
  • 24 wrz 2019 8:02

Sztuczna inteligencja może być wsparciem dla cyberbezpieczeństwa dużych firm i jest tym bardziej istotnym jego elementem, im większa jest ilość danych, na jakiej operuje - ocenił w główny naukowiec w firmie Security On-Demand dr hab. Dominik Ślęzak.

Cyberbezpieczeństwo dużych firm powinna wspierać sztuczna inteligencja?
Naukowiec ocenił, że sztuczna inteligencja może być wsparciem dla cyberbezpieczeństwa dużych firm (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

Według Ślęzaka dobrze zaprojektowane narzędzia wsparcia dla zespołów cyberbezpieczeństwa w firmach i organizacjach cechuje uwzględnianie "nieustannych zmian w rejestrowanych danych (przez sztuczną inteligencję - red.), co związane jest z szybko ewoluującą charakterystyką ataków". Specjalista podkreślił, że ważnym elementem jest również ciągły "dialog" ekspertów z dziedziny cyberbezpieczeństwa ze sztuczną inteligencją (AI), który polegać ma na "wzajemnym wskazywaniu możliwych błędów".

Działania algorytmów, na których opierają się narzędzia, muszą być objaśnialne dla osób odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji w firmach.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Dobrze rozumiejąc działanie sztucznej inteligencji, firma może zdecydować się na pełniejszą automatyzację, pozostawiając ekspertom analizę tylko najtrudniejszych przypadków - wyjaśnił Ślęzak.

Jak podkreślił ekspert, obecnie znane są już "przypadki algorytmów, które są w stanie oszukać modele klasyfikacyjne przez drobne, wydawałoby się - nieistotne modyfikacje danych, które podlegają analizie". Zdaniem Ślęzaka ofensywne wykorzystanie sztucznej inteligencji w cyberatakach będzie mogło w przyszłości obejmować modyfikację działań przez algorytm tak, by nie został wykryty przez narzędzia mające zapobiegać włamaniom komputerowym.

Ślęzak ocenił, że rozwiązania oparte o sztuczną inteligencję mogą znaleźć zastosowanie w cyberbezpieczeństwie "niemal w każdej branży". Jak wskazał, firma Security-On-Demand wraz z przedsiębiorstwem QED Software (którego Ślęzak jest szefem) realizuje obecnie projekt, który ma być systemem algorytmów poszukujących anomalii w ruchu sieciowym. Konkurs na ten system, prowadzony na platformie Knowledge Pit, ma służyć wybraniu najlepszych rozwiązań.

- Czymś naprawdę nowym (w projektowanym narzędziu - red.) będzie interaktywność i objaśnialność, wspomagająca nabywanie zaufania użytkowników do udzielanych przez sztuczną inteligencję odpowiedzi - zaznaczył.

Nagrodą za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie jest kwota 1,5 tys. dolarów i wejściówka na konferencję IEEE BigData 2019. Termin nadsyłania proponowanych rozwiązań upływa 29 września.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Cyberbezpieczeństwo dużych firm powinna wspierać sztuczna inteligencja?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA