PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Cyberataki negatywnie odbijają się na psychice pracowników

  • Autor: pap/pt
  • 16 paź 2019 8:24

Cyberataki, zwłaszcza te dokonywane z użyciem poczty elektronicznej, mają wyraźnie negatywny wpływ na zdrowie psychiczne pracowników podmiotów dotkniętych incydentami tego typu - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Barracuda Networks.

Cyberataki negatywnie odbijają się na psychice pracowników
Cyberprzestępcy coraz częściej na cel biorą samorządy (fot. Shutterstock, Inc.)
REKLAMA

W ciągu ostatniego roku 82 proc. badanych firm i organizacji ucierpiało w wyniku cyberataku przeprowadzonego z wykorzystaniem poczty elektronicznej - wynika z raportu BN. 74 proc. respondentów opisało wpływ tych incydentów na działanie ich struktury jako znaczący.

Jak podkreślił wiceprezes Barracuda Networks ds. międzynarodowych Chris Ross, przeprowadzona przez firmę ankieta wykazała, że w ciągu 2018 roku liczba osób cierpiących na problemy zdrowia psychicznego wzrosła o 78 proc. w stosunku do roku poprzedzającego. Ross zaznaczył, że przyczyn tego faktu nie można w bezpośredni sposób powiązać jedynie z nasilonym występowaniem cyberataków, jednakże zjawisko to jego zdaniem nie pozostaje bez istotnego wpływu na statystykę problemu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Autorzy raportu wskazali, że negatywny wpływ ataków prowadzonych z użyciem poczty elektronicznej jest zdecydowanie większy w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, niż w pozostałych obszarach. Przedsiębiorstwa i organizacje działające w tym regionie otrzymują więcej złośliwych e-maili niż wynosi średnia globalna. Jedna trzecia respondentów otrzymuje pomiędzy sześcioma a 50 tego rodzaju niebezpiecznymi e-mailami dziennie - oceniła firma.

38 proc. badanych pracowników firm oceniło, że ataki z użyciem e-maili przyczyniają się do zwiększenia ich poziomu stresu w pracy. Najczęściej zjawisko to było zgłaszane przez członków kadry menedżerskiej.

Również 38 proc. pracowników obawia się ataków hakerskich za pośrednictwem poczty elektronicznej poza godzinami pracy, a 16 proc. poinformowało o rezygnacji z planów osobistych ze względu na tego rodzaju zdarzenie. Jak zauważyli autorzy raportu, 32 proc. ankietowanych osób obawia się negatywnego wpływu tego typu cyberataków na ich reputację.

Ankieta firmy Barracuda Networsk została przeprowadzona z udziałem 660 decyzyjnych osób z firm i organizacji sektora usług teleinformatycznych z całego świata i obejmuje cały rok 2018.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Cyberataki negatywnie odbijają się na psychice pracowników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA