Coraz więcej IT w HR. Czy technologia zagrozi HR-owcom?

W biznesie ma być szybciej, taniej i wygodniej. Również jeśli chodzi o kompletowanie zespołu i zarządzanie kadrą. Dlatego na rynku pojawiają się firmy, które oferują rozwiązania informatyczne mające usprawnić pracę HR-owców.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Coraz więcej IT w HR. Czy technologia zagrozi HR-owcom?

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

23 wrz 2013 8:01


Najbardziej popularnym i wykorzystywanym przez firmy oprogramowaniem jest system ATS (applicant tracking system), czyli system śledzenia aplikacji. Dzięki niemu zmora HR-owców w postaci piętrzących się na biurku CV odchodzi powoli w niepamięć.

W grę jednak nie wchodzą już tylko proste programy do gromadzenia aplikacji kandydatów i zarządzania nimi, ale również przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych online, testy kompetencyjne, a nawet sprawdzenie, czy dany kandydat najzwyczajniej w świecie będzie do firmy pasował.

- Różni ludzie pasują do różnych firm. O dopasowaniu często nie decydują kwalifikacje, ale preferencje w zakresie sposobu pracy, wartości, atmosfery czy stosunków z bezpośrednim przełożonym - mówi Kinga Żegota z firmy Talfit Hire, która opracowała autorski algorytm w zakresie person-organisation fit.

Według niej o ile wszyscy HR-owcy mają tzw. job-fit (dopasowanie kompetencyjne do pracy) w pełni opanowane, o tyle gorzej z wyczuciem, czy dana osoba będzie do organizacji pasowała. Stąd też zrodził się pomysł opracowania unikatowej w Europie metody badania aż 32 cech psychometrycznych kandydatów.

- Badanie jest przeprowadzane online i składa się z trzech ankiet. Jedną wypełnia szef - i ta jest najkrótsza, a określa jego oczekiwania. Drugą - reprezentacyjna grupa pracowników, do której ma dołączyć nowy pracownik, a trzecią sam kandydat - tłumaczy Kinga Żegota.

Czy oprogramowanie może zastąpić intuicję człowieka? Zdaniem Artura Ragana, eksperta Work Express, nie jest to możliwe - HR-owcy zawsze będą potrzebni, bo rzetelna weryfikacja każdego kandydata jest tak złożonym procesem, że jeszcze długo żadna aplikacja temu nie podoła. Nie zmienia to faktu, że aplikacje informatyczne jeszcze odważniej wkroczą w HR-owy świat.

- Ten rynek ma ogromny potencjał, bo rekrutacje odbywają się pod coraz większą presją czasu a ATS pozwala między innymi na znaczne skrócenie etapu wyszukiwania kandydatów - wyjaśnia Artur Ragan.

Korzystająca z opracowanej przez Pracuj.pl aplikacji eRecruiter firma Apotex Advancing Generios zaoszczędziła już sporo czasu. Przed wprowadzeniem oprogramowania kierownicy liniowi przeglądali wszystkie CV samodzielnie. Każdy z nich poświęcał średnio siedem godzin na projekt rekrutacyjny. Z eRecruiterem firma przeprowadziła 30 rekrutacji, więc zaoszczędziła 210 godzin pracy, czyli 30 dni roboczych.

Drugą istotną korzyścią wynikającą z korzystania z rozwiązań informatycznych w HR jest znaczące obniżenie kosztów rekrutacji.

- Maleje znacznie potrzeba zamieszczania ofert pracy, ogranicza się wydatki, dzięki czemu procesy te są bardziej rentowne dla agencji - tłumaczy Artur Ragan. - Przykładowo system HRlink to koszt 1,5 tys. zł na miesiąc, eRecruiter podobnie i w dodatku systemy te są dostępne od zaraz - wyjaśnia.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.