×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

„Badacz danych” jednym z najbardziej poszukiwanych pracowników IT

  • Karolina Markowska
    KM
  • 29 paź 2019 15:30

Sztuczna inteligencja z jednej strony ciekawi, z drugiej budzi lęk. Za każdą technologią stoją jednak ludzie, a ich umiejętności z zakresu data science czy machine learning ułatwia korzystanie z najpopularniejszych serwisów. Okazuje się, że „data scientis” (badacz danych) to zawód, który na rynku pracy staje się co raz bardziej popularny.

„Badacz danych” jednym z najbardziej poszukiwanych pracowników IT
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Data science koncentruje się na rozpoznawaniu powtarzalnych wzorców w zbiorach danych, ale też na takim ich przekształceniu, tak aby wzorce te były łatwiej zauważalne.
  • Badacz danych czyli data scientist ma za zadanie dane zrozumieć, opracować i stworzyć taki algorytm, by rozwiązać konkretny problem, z jakim spotykają się użytkownicy.
  • Według raportu Robert Half Technology’s 2018 IT salary specjaliści zajmujący się badaniem i analizą danych są jednymi z najbardziej poszukiwanych osób na rynku.

„Piszecie” wiadomości tekstowe za pomocą mowy (poprzez wciśnięcie ikony mikrofonu)? Zastanawia Was skąd biorą się podpowiedzi produktów podczas zakupów w sklepach internetowych? To wszystko efekt „data science”, czyli nauki o danych.

Data science koncentruje się na rozpoznawaniu powtarzalnych wzorców w zbiorach danych, ale też na takim ich przekształceniu, tak aby wzorce te były łatwiej zauważalne. Innymi słowy - data science pozwala odkryć w danych informacje, czasami głęboko ukryte.

Badacz danych czyli data scientist ma za zadanie dane zrozumieć, opracować i stworzyć taki algorytm by rozwiązać konkretny problem z jakim spotykają się użytkownicy.

- Data scientist to nie tylko specjalista od analizy danych z mocnymi kompetencjami programistycznymi i testowania kodu. Na rynku pracy liczą się także kompetencje miękkie, takie jak empatia, zrozumienie potrzeb klientów biznesowych i wysokie umiejętności komunikacyjne, które pomogą wyjaśnić zastosowane rozwiązania osobom bez przygotowania technicznego. Zastosowane modele są często na tyle skomplikowane, że nie jest łatwo przekonać osoby, które podejmują ostateczną decyzję o wdrożeniu danego algorytmu, że będzie to decyzja dobra. Kolejną ważną cechą specjalisty od data science jest cierpliwość. Proces uczenia algorytmów może trwać bardzo długo, nawet na najszybszych komputerach i musi być wielokrotnie powtarzany aż do uzyskania zadowalającego efektu - tłumaczy Piotr Szajowski, data scientist z wrocławskiego biura Capgemini Polska

O rosnącym zapotrzebowaniu na tego typu specjalistów świadczą dane. Według raportu Robert Half Technology’s 2018 IT salary specjaliści zajmujący się badaniem i analizą danych są jednymi z najbardziej poszukiwanych osób na rynku. Dane te potwierdza również Forbes, publikując listę najbardziej pożądanych umiejętności przez pracodawców z branży IT.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: „Badacz danych” jednym z najbardziej poszukiwanych pracowników IT
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA