Automatyzacja, standaryzacja i oszczędność, czyli jak narzędzia IT wspierają pracę działów HR

Chcąc zoptymalizować pracę działów HR organizacje coraz częściej podejmują decyzję o korzystaniu z rozwiązań informatycznych, które pozwalają zautomatyzować administracyjną pracę działów kadr, ujednolicić procesy HR wewnątrz organizacji oraz wyraźnie zmniejszyć koszty.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Automatyzacja, standaryzacja i oszczędność, czyli jak narzędzia IT wspierają pracę działów HR

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

30 sie 2015 10:46


Częstą potrzebą sygnalizowaną przez polskie firmy jest konieczność ujednolicenia wewnętrznych procesów kadrowych na poziomie całej organizacji, co jest szczególnym wyzwaniem w przedsiębiorstwach rozproszonych geograficznie czy takich, których celem jest stworzenie cieszących się coraz większą popularnością także w Polsce – centrów usług wspólnych HR.

Chęć optymalizacji i ujednolicenia procesów kadrowych w ramach powstającego w firmie Centrum Usług HR dla całej grupy była powodem wdrożenia elektronicznej teczki osobowej w Grupie Żywiec. Rozwiązanie eTeczka wdrożone przez firmę Gavdi Polska umożliwiło przechowywanie elektronicznych kopii wszystkich dokumentów zawartych w teczce osobowej pracownika w formie skanów ich oryginalnych, papierowych wersji i usprawniło pracę działu personalnego, pozwalając docelowo na zarządzanie dokumentami osobowymi dla 4,5 tysiąca pracowników w formie elektronicznej.

- Zarządzanie dokumentacją tak dużej liczby pracowników to spore wyzwanie. Do tej pory opieraliśmy się wyłącznie na papierowych wersjach. Dzięki aplikacji eTeczka pracownicy Działu HR mają teraz łatwy dostęp do wszystkich dokumentów przechowywanych w teczce osobowej pracownika, a my zoptymalizowaliśmy koszty związane z ich przetwarzaniem. – mówi Grażyna Rzehak, dyrektor ds. personalnych Grupy Żywiec.

Automatyzacja = IT

Obszarem, w których coraz więcej firm szuka wsparcia IT, jest automatyzacja procesu generowania i wydawania pracownikom pasków płacowych. Czynności te realizowane na podstawie papierowych dokumentów generują wysokie koszty i wymagają dużego nakładu pracy ze strony działu HR. Dzięki dedykowanym narzędziom informatycznym można zelektronizować nie tylko wysyłanie pasków płacowych, ale także przekazywanie pracownikom formularzy RMUA, corocznych deklaracji podatkowych czy innych dokumentów kadrowo-płacowych, co ułatwia codzienną pracę administracyjną.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.