30 lat polskiego HR. Jak zmieniała się moda i styl pracy?

Oprogramowanie Teta HR firmy Unit4 Polska obchodzi w tym roku 30-lecie istnienia. Z tej okazji, we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Zarzadzania Kadrami, marka Teta stworzyła film prezentujący modę i styl pracy kobiet HR-u w Polsce na przestrzeni ostatnich 30 lat.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

30 lat polskiego HR. Jak zmieniała się moda i styl pracy?

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

9 maj 2017 14:57


30 lat oprogramowania Teta HR – systemu IT, który odmienił HR w Polsce

Teta rozpoczęła swoją działalność 24 kwietnia 1987 na początku swojego istnienia zajmowała się głównie produkcją prostych systemów do ewidencji zdarzeń gospodarczych. Postęp technologiczny i wzrastające zapotrzebowanie na IT w polskich przedsiębiorstwach sprawiły jednak, że firma skoncentrowała się na tworzeniu systemów informatycznych dla biznesu. W 1990 roku inżynierowie i programiści Tety stworzyli pierwsze, komercyjne i dostępne dla wszystkich, systemy kadrowo-płacowe na potrzeby polskich przedsiębiorstw.

Aktualnie z oprogramowania korzysta z niego ponad 500 największych firm w Polsce. W 2016 roku zyskało wersję mobilną.

Na przestrzeni ostatnich 30 lat zmianie uległy nie tylko technologie IT, ale także moda i styl pracy pracowników działu HR. W związku z tym stworzony został film pokazujący jak zmieniały się trendy w działach personalnych. Produkcję merytorycznie wsparło Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami.

– 30 lat temu niepodzielnie dominowała sztywna, autokratyczna i biurokratyczna kultura pracy – uważa Grzegorz Filipowicz, prezes Polskiego Stowarzyszenia HR Business Partner. – Dzisiaj normą jest kultura relacyjno-projektowa. Zapewne większość z nas nie zdaje sobie sprawy z zakresu tych zmian, ale gdybyśmy cofnęli się w czasie o  30 lat, to zapewne doznalibyśmy szoku kulturowego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.