1,5 tys. pracowników LOT-u "wylądowało" w chmurze

Polskie Linie Lotnicze LOT inwestują w rozwiązania IT, usprawniające zarządzanie personelem - tym na ziemi, i tym w chmurach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

1,5 tys. pracowników LOT-u "wylądowało" w chmurze

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

13 cze 2016 14:31


LOT wdrożył system chmurowy SAP SuccessFactors, który umożliwia przeniesienie procesów kadrowych firmy w obszar wirtualnej platformy. Już w pierwszym kwartale zakończył się etap wdrożenia systemu, obejmujący m.in. moduł zarządzanie wydajnościami i celami oraz "profil pracownika".

Na obecnym etapie wdrożenia w zakresie zarządzania kapitałem ludzkim, ulepszono proces oceny wydajności pracowników oraz proces zarządzania celami w organizacji. Usprawniono raportowanie, umożliwiono bieżącą kontrolę oraz mierzalność realizacji celów, a także zoptymalizowano procesy wsparcia IT dla użytkowników wewnątrz organizacji.

Wprowadzone rozwiązanie ma pozwolić na znaczne przyśpieszenie komunikacji wewnątrz firmy, usprawnić prawidłową realizację zadań przez właściwe dobranie celów do realizujących je osób, oraz pozwolić na bieżącą kontrolę przebiegu, czasu i efektu realizowanego celu.

Wdrożenie obejmuje także zarządzanie kompetencjami zarówno pracowników naziemnych jak i personelu pokładowego, co w rezultacie poprawi jakość procesów personalnych wewnątrz firmy jak i wpłynie na jakość obsługi pasażerów.

Następny etap wdrożenia obejmuje uruchomienie modułu "zarządzanie szkoleniami", co pozwoli zintegrować dane uzyskane w module, a następnie wykorzystać je do tworzenia planów rozwojowych oraz zwiększania umiejętności załogi.

Wdrożenie rozwiązań SAP SuccesFactors w zakresie technologii IT prowadziła firma Roc Polska, autoryzowany partner SAP i wieloletni partner LOT w zakresie procesów kadrowo-płacowych. Natomiast za integrację danych odpowiadała firma Gavdi Polska, w ramach konsorcjum podpisanego z Roc Polska.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.