×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Praca dla tych specjalistów jest od zaraz, ale wciąż brakuje chętnych

2200 – dokładnie tylu geriatrów brakuje w tym momencie w Polsce. Wszyscy mogliby mieć stałą pracę od zaraz, zwłaszcza że Ustawa o funduszu medycznym przewiduje tworzenie nowych oddziałów geriatrycznych, a przez to gwarantuje im pracę na długie lata. Młodzi medycy jednak wolą kształcić się w kierunku innych, bardziej dochodowych specjalizacji.

Praca dla tych specjalistów jest od zaraz, ale wciąż brakuje chętnych
Powinniśmy mieć w Polsce około 2700-2800 geriatrów, a mamy niewiele ponad 550 (fot. Pixabay.com)
REKLAMA
  • O zapaści polskiej geriatrii i braku szybkiej perspektywy na poprawę tej sytuacji rozmawiamy z prof. Tomaszem Targowskim, krajowym konsultantem w tej dziedzinie.
  • – Młodzi lekarze niezbyt chętnie wybierają tę specjalizację, a w rzeczywistości jest niezwykle potrzebna. Powinniśmy mieć w Polsce około 2700-2800 geriatrów, a mamy niewiele ponad 550. Praca dla geriatrów będzie i jest – podkreśla.
  • Stabilność zatrudnienia to oczywiście rzecz istotna. W przypadku młodych medyków, którzy kształcą się długo do swojego fachu, ważne jest obecnie to, ile można zarobić i jak szybko uda się osiągnąć ten poziom wynagrodzenia.

– Obecnie sytuacja jest taka, że praca lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej zrobiła się bardziej atrakcyjna. Lekarz w POZ za godzinę potrafi wynegocjować stawki rzędu 150 złotych. Łatwo to przeliczyć przez te 160 godzin etatowych... W porównaniu z zarobkami specjalisty na etacie szpitalnym, gdzie ma te ministerialne 6 tysięcy 750 zł plus ewentualnie dodatek za wysługę, to dysproporcja w zarobkach robi się duża – wyjaśnia motywację młodych lekarzy prof. Tomasz Targowski, który kieruje Kliniką i Polikliniką Geriatrii Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie.

 

Zobacz całą rozmowę z krajowym konsultantem w dziedzinie geriatrii. Dalsza część tekstu pod materiałem wideo.

Koszty utrzymania całego systemu ochrony zdrowia bez wystarczającej liczby geriatrów rosną. Geriatra w sposób kompleksowy prowadzi pacjenta.

– Geriatra jest takim specjalistą, który ma z tą wielochorobowością sobie poradzić. Ma spiąć te różne wątki zdrowotne z poszczególnych specjalności – podkreśla prof. Targowski. – Pacjenci, którzy są objęci całościową opieką geriatryczną, kosztują system opieki zdrowotnej mniej. Są mniejsze koszty hospitalizacji u tych chorych. Ci pacjenci dłużej żyją w swoim środowisku, domu, a przez to są sprawniejsi – dodaje.

Opłaca się wszystkim. Oszczędności idą w miliardy złotych

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Praca dla tych specjalistów jest od zaraz, ale wciąż brakuje chętnych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • lek. 2021-12-15 21:01:57

    konsultanci krajowi nie zgłaszając zapotrzebowania na miejsca specjalizacyjne przez lata lub tylko 13 na całą Polskę w rzeczywistości blokują dostęp do możliwości zdobycia specjalizacji nie tylko z geriatrii ale tez z endokrynologii , i wielu innych. Wystarczy sprawdzić ile jest/było miejsc w 2018 2019 , 2020 i 2021 i 2022 .....lekarzy chetnych jest mnóstwo min, i ja była ,ale w oczekiwaniu na miejsce specjalizacyjne zrobiłam inna specjalizacje i geriatrów nadal brak . Przypadek ? nie sądzę

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA