Zakaz handlu w niedzielę: Solidarność zebrała ponad 100 tys. podpisów

W środę (31 sierpnia) w trakcie uroczystości sierpniowych przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda ma ogłosić informację o zebraniu ponad 100 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zakaz handlu w niedzielę: Solidarność zebrała ponad 100 tys. podpisów

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

31 sie 2016 13:27


Jak dowiedział się serwis money.pl, Piotr Duda ma ogłosić informację o zebraniu ponad 100 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę w obecności prezydenta Andrzeja Dudy oraz premier Beaty Szydło.

Wolne niedziele

21. postulat sierpniowy zakładał wprowadzenie wszystkich wolnych sobót. Po 36 latach "Solidarność" ma przedstawić nową propozycję - wolne niedziele dla pracowników handlu. Związek chce to zrobić w tym samym miejscu, w którym Lech Wałęsa podpisał Porozumienia Sierpniowe - w sali BHP Stoczni Gdańskiej.

Z informacji money.pl wynika, że o zebraniu ok. 150 tys. podpisów poinformować ma szef "Solidarności" Piotr Duda. Informacja ta ma trafić bezpośrednio do obecnych na uroczystościach przedstawicieli rządu z premier Beatą Szydło na czele. W Gdańsku będzie także Andrzej Duda. Związek liczy, że zarówno premier i prezydent wyrażą poparcie dla inicjatywy zakazu handlu w niedzielę.

To tylko formalność?

Beata Szydło już dawno o inicjatywie wypowiadała się pozytywnie. Podobnie do sprawy podchodzą też inni członkowie jej rządu, w tym Jarosław Gowin. Także prezes PiS w jednym z wywiadów stwierdził, że nie widzi problemu we wprowadzeniu takiego zakazu w życie.

"Solidarność" razem z organizacjami kupieckimi od blisko trzech miesięcy zbiera podpisy pod obywatelskim projektem ustawy. Aby parlament mógł zająć się propozycją, niezbędne jest 100 tys. podpisów. Te zebrano już dawno. W planach było nawet dojście do 200 tys. podpisów, ale według informacji money.pl - to się nie udało.

Projekt zakłada ograniczenie handlu w niedzielę we wszystkich sklepach niezależnie od ich powierzchni. Wyjątek stanowić ma sytuacja, w której to właściciel firmy stanie za ladą. Zabronione będzie też zatrudnianie osób do pracy w niedzielę na umowy cywilnoprawne (tzw. śmieciówki). To w ten sposób część sieci handlowych omija obecnie funkcjonujący zakaz pracy w święta.

Historia w hali BHP pisana

Przypomnijmy, 31 sierpnia 2016 roku mija 36. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. 30 sierpnia 1980 r. podpisano Porozumienia Szczecińskie, kończące strajki na Pomorzu Zachodnim, dzień później analogiczne porozumienia podpisano w Gdańsku.

Były to pierwsze z porozumień zawartych pomiędzy strajkującymi robotnikami a rządem PRL. Porozumienia Sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władzy, legalnej organizacji związkowej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.