×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

W handlu i w gastronomii powtórka z historii. Posypały się skargi

 • KDS
 • 7 cze 2023 13:38

Lawina skarg od pracowników handlu i gastronomii przed długimi weekendami powoli staje się tradycją. Stowarzyszenie Stop Nieuczciwym Pracodawcom znów informuje, że zostało zasypane zgłoszeniami.

W handlu i w gastronomii powtórka z historii. Posypały się skargi
Pracownicy handlu skarżą się na dokładanie im godzin pracy przed długim weekendem (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Zawsze przed długimi weekendami skrzynka mailowa stowarzyszenia Stop Nieuczciwym Pracodawcom zapełnia się mailami od pracowników handlu.
 • Nie jest inaczej w czerwcu. Przed długim weekendem, który przypada na 8-11 czerwca najwięcej wiadomości od pracowników handlu dotyczy konieczności pracy do późnych godzin nocnych czy pracy w niedzielę.
 • Pracowników nikt nie pyta o zdanie, czy mają ochotę pracować w zmienionym  trybie – mówi Małgorzata Marczulewska.

Długie weekendy to wzmożony czas pracy w dyskontach oraz sklepach franczyzowych. Sklepy są czynne do późnych godzin nocnych, a natłok klientów powoduje nerwowe sytuacje. W czerwcu do stowarzyszenia Stop Nieuczciwym Pracodawcom trafiło w tej kwestii ponad 60 skarg. Większość dotyczyła pracy do późnych godzin nocnych, nieudzielania urlopów na czas długiego weekendu czy konieczności pracy w niedzielę lub Boże Ciało.

Zakaz brania urlopów czy praca do późna w nocy to norma 

- Pracownicy dyskontów najczęściej skarżą się na brak urlopów w długie weekendy. Piszą, że muszą stawić się do pracy 9 i 10 czerwca i nie mają szansy np. na wypoczynek w długi weekend czerwcowy. Dużo wiadomości dotyczy również wydłużonych godzin pracy sklepów. Dyskonty niektórych sieci pracują przed długim weekendem nawet do 2 w nocy, pracowników oczywiście nikt nie pyta o zdanie, czy mają ochotę pracować w takim trybie – mówi Małgorzata Marczulewska, prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: W handlu i w gastronomii powtórka z historii. Posypały się skargi
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Gosia 2023-06-08 17:28:56

  W sferze handlu nic się nie zmienia .Wszyscy chcą mieć długi weekend dla siebie ale inni już muszą pracować .W sierpniu też będzie zakaz wolnego i urlopu bo 15 .Na grafiku 8 godzin a pracujesz 10 no i dodatkowej przerwy i tak nie ma Prawo pracy sobie rzeczywistość sobie !I tak jesteś Śmieciem bo Klient Twój Pan I Zawsze ma rację !

 • Witold 2023-06-07 15:38:39

  Niech Pani Prezes stowarzyszenia popracuje w szpitalu. Tam wszyscy pracują przy pacjentach i nikomu nie przyjdzie do głowy wcześniejsze wyjście, bo nie ma dojazdu.

 • hmm... 2023-06-07 14:56:21

  piękne skargi. Przez 8 lat odpowiadałem za wypłatę wynagrodzeń, najczęściej nie było drugiej osoby odpowiedzialnej za ten temat w firmie. Oznaczało to: pracę w każdym miesiacu od 1 do 8 dnia miesiąca, brak wolnej majówki czy wszystkich długich weekendów przypadających na początek miesiąca. Pracodawca nie zezwalał mi na urlopy (ciekawe dlaczego?) w tym okresie. Napiszę więc skargę... oO Gdyby wydawać urlopy "jak chcą pracownicy" to wakacje, wszystkie święta i długie weekendy WSZYSTKO byłoby zamknięte. W okresie świąt minimum tydzień. Dramat...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA