×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ponad połowa pracowników chce odejść. Zniechęcają problemy ze zdrowiem i pensja

 • km
 • 8 maj 2023 20:00

Presja płacowa w sektorze handlowym jest coraz bardziej odczuwalna. Jednocześnie jest to branża, w której 54 proc. kasjerów i sprzedawców szuka nowego pracodawcy. Długa lista zagrożeń dla zdrowia, z jakimi wiąże się ich praca, nie ułatwia decyzji o pozostaniu w branży.

Ponad połowa pracowników chce odejść. Zniechęcają problemy ze zdrowiem i pensja
Według ostatniego "Monitora Rynku Pracy" agencji Randstad 54 proc. kasjerów i sprzedawców szuka nowego pracodawcy (fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Po trudnym okresie pandemii, kiedy to dochodziło do licznych zwolnień, branża musi mierzyć się z wyzwaniami rynku związanymi z pozyskaniem nowych kandydatów do pracy.
 • - Duża rotacja pracowników w handlu zupełnie mnie nie dziwi. Wbrew pozorom wykonują oni ciężką pracę fizyczną, zatem szukają najlepszej oferty - mówi Marcin Załęski.
 • Do głównych zagrożeń zdrowotnych sprzedawców należą nabyte wady postawy, choroby układu krążenia oraz problemy neurologiczne.

Skalę rotacji prawników w branży handlowej obrazują między innymi dane Głównego Urzędu Statystycznego oraz firmy Randstad. Z kwartalnych analiz GUS-u „Popyt na pracę” wynika, że w grupie firm obejmującej handel i naprawę pojazdów samochodowych powstało w całym 2022 r. 101,7 tys. nowych miejsc pracy. To najwyższy wynik wśród wszystkich branż. Z drugiej strony ta grupa przoduje również w liczbie zlikwidowanych stanowisk (56,5 tys.). Z ostatniego badania "Monitor Rynku Pracy" firmy Randstad wynika, że 54 proc. kasjerów i sprzedawców szuka nowego pracodawcy (9 proc. aktywnie, a 45 proc. rozgląda się za ofertami).

Inflacja i podniesienie płacy minimalnej determinują podwyżki wynagrodzeń

Presja płacowa w sektorze handlowym jest coraz bardziej odczuwalna. Jak zauważa Tomasz Owsianko, senior branch manager w firmie Randstad, po trudnym okresie pandemii, kiedy to dochodziło do licznych zwolnień, branża ta musi mierzyć się z wyzwaniami rynku związanymi z pozyskaniem nowych kandydatów do pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (13)

Do artykułu: Ponad połowa pracowników chce odejść. Zniechęcają problemy ze zdrowiem i pensja

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • OSS 117 2023-05-10 12:37:57

  Najlepsze połączenia to uop+ zlecenie. Pracodawca nie płaci wtedy żadnych nocnych, czy świąt i ma w nosie czas pracy xd Oczywiście nasze ukochane państwo nic nie robi z patologiami, bo po co... Nigdy nie widziałem też jakiejkolwiek kontroli ze strony PIP.

 • Ogf 2023-05-09 18:54:29

  W PSS w Kaliszu harują za grosze Z miesiąca na miesiąc pensje coraz niższe Nawet poniżej 3tys. na rękę po 40 latach pracy

 • Marian 2023-05-09 12:35:51

  To jedziemy za granicę tu patologiczny rząd I pracodawcy więc najwyższy czas wyemigrować

 • Robolextreme 2023-05-09 12:17:40

  Patologiczny rynek pracy i jego przedstawiciele agencje pracy. Niech w końcu wezmą się za warunki pracy i te umowy zlecenia na ,,krótki'' termin gdzie pracownik pracuje fikcyjnie w innej firmie. Państwo liczy podatki ale nie liczy kosztów społecznych typu leczenie ludzi po 12 godzinnych zmianach z chorób zawodowych. Wszystkie godziny ponad 8 powinny być płatne 100 procent więcej a noce 200 proc. Ciągle jako kraj trzeciego świata konkurujemy tania siłą roboczą. 30 procent zarobków zachodnich to ciągle nasza rzeczywistość. Zaraz odezwą się pracodawcy których nie stać na pracownika - weźcie się sami za robotę.

  • Ml. 2023-05-09 12:32:57

   To może lepiej otwórz swoją firmę i wtedy nie będziesz narzekał tylko zarabiał miliony, a pracownikom płacił dziesiątki tysięcy, a oni będą na lewe zwolnienia chodzili.

   • Grzegorz 2023-05-09 17:51:29

    Janusz Polaczyna kapitalista.

   • Sprzedawca 2023-05-10 07:26:50

    Lewe zwolnienia!? Ty człowieku chyba nie wiesz co piszesz... Mając swój działalność nie jest lekko i ma się pracę 24 na dobę ale to nie oznacza żeby ludzi np w handlu wykorzystać na maksa na najniższą krajową....

   • Fizyczny 2023-05-10 08:12:58

    To zatrudnij pracodawco żonę dzieci braci siostry , będą ci robić za darmo

 • Gosc 2023-05-09 11:45:17

  Do 1999r nie płacił składek więc na tego pasożyta zrzucili się inni pracujący po 1999r realnie wpłacając składki

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA