×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pandemia, inflacja i wojna. Galerie handlowe znów mają problem

  • Autor: PAP/AT
  • 30 mar 2022 8:49

Centra handlowe zmagają się ze spadkiem obrotów i rosnącymi kosztami. Rentowność sklepów zlokalizowanych na terenie galerii jest w wielu punktach przeszłością.

Pandemia, inflacja i wojna. Galerie handlowe znów mają problem
Polacy dotknięci przez inflację i rosnące stopy procentowe ograniczyli wydatki na zakupy (fot. pixabay)
REKLAMA
  • Zdaniem ekspertów wiele wskazuje, że powtórzyła się sytuacja ze stycznia. Jedna z przyczyn: omikronowa fali pandemii sprawiła, że wielu Polaków było w domach na kwarantannie lub w izolacji.
  • Nie bez znaczenia pozostaje sytuacja gospodarcza, która wpływa na nastroje konsumenckie. Polacy dotknięci przez inflację i rosnące stopy procentowe ograniczyli w pierwszych miesiącach tego roku wydatki na zakupy - powiedział dyrektor PRCH Krzysztof Poznański.
  • Rentowność sklepów zlokalizowanych na terenie centrów handlowych jest w wielu punktach przeszłością. Stąd też obecność w centrach handlowych staje się często ekonomicznie nieopłacalna - zaznacza Paweł Kapłon, szef rady nadzorczej sieci Tatuum, członek zarządu ZPPHiU.

"Ubiegły rok dawał nadzieję na powrót wyników w galeriach handlowych sprzed pandemii. Od maja wzrosła ich odwiedzalność, czyli liczba klientów, a wraz z nią obroty. W efekcie obroty w ośmiu ostatnich miesiącach ub.r. były takie same jak w podobnym okresie 2019 r. - to nadal punkt odniesienia dla branży" - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Jednak - jak informuje gazeta - styczeń i luty tego roku przyniosły odwrócenie korzystnego trendu.

"W pierwszym miesiącu tego roku liczba odwiedzin była o 10,3 proc. mniejsza, a obroty o 13,4 proc. niższe w porównaniu ze styczniem 2019 r. Luty przyniósł obniżkę odwiedzalności o 11 proc. - wynika z najnowszych danych Polskiej Rady Centrów Handlowych" - pisze "DGP".

Informacje o obrotach centrów w lutym będą znane w kwietniu. Zdaniem ekspertów wiele wskazuje, że powtórzyła się sytuacja ze stycznia. Jedna z przyczyn: omikronowa fali pandemii sprawiła, że wielu Polaków było w domach na kwarantannie lub w izolacji.

Dyrektor generalny PRCH Krzysztof Poznański wskazuje w rozmowie z "DGP", że nie bez znaczenia pozostaje sytuacja gospodarcza, która wpływa na nastroje konsumenckie.

"Polacy dotknięci przez inflację i rosnące stopy procentowe ograniczyli w pierwszych miesiącach tego roku wydatki na zakupy" - mówi.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Pandemia, inflacja i wojna. Galerie handlowe znów mają problem
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • koko 2022-03-30 11:46:03

    LOL - nastąpiło przewartościowanie - ludzie naucza się żyć bez nienormalnej nadkonsumpcji. szkoda że dopiero z biedy, a nie z własnego wyboru. galerie nie są i nie będą już celem pato-pielgrzymek. o jaka szkoda...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA