PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Niedziele handlowe mogą wrócić. Biznes ma nowy argument

Zdaniem przedsiębiorców zniesienie zakazu handlu w niedziele daje szansę na stworzenie dodatkowych miejsc pracy, także dla uchodźców. Związkowcy są przeciwni temu rozwiązaniu. Ich zdaniem należałoby się skupić na warunkach, które właściciele sklepów zaoferują Ukrainkom.

Niedziele handlowe mogą wrócić. Biznes ma nowy argument
Niedziele handlowe popierają pracodawcy - ich zdaniem to szansa na większą liczbę miejsc pracy, z których mogliby skorzystać także imigranci z Ukrainy (Fot. PAP/Grzegorz Momot)
REKLAMA
 • Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) zwrócił się z apelem o podjęcie niezwłocznych prac legislacyjnych umożliwiających przywrócenie handlu w niedziele.
 • Pomysł ten popierają pracodawcy – ich zdaniem to szansa na większą liczbę miejsc pracy, z których mogliby skorzystać także imigranci z Ukrainy.
 • Związkowcy krytykują pomysł. Ich zdaniem to kolejny pretekst do tego, by cofnąć zakaz handlu w niedziele.
 • O rynku pracy rozmawiać będziemy podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach 25-27 kwietnia. Rejestrację na naszą konferencję znajdziecie tutaj.

Na początku marca Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) zwrócił się z apelem o podjęcie niezwłocznych prac legislacyjnych umożliwiających przywrócenie handlu w niedziele. Jak wyjaśniają przedstawiciele związku, aby wolontariusze lub Ukraińcy mogli dokonywać niezbędnych zakupów, konieczny jest dostęp do sklepów – w każdy dzień tygodnia i nie tylko na terenach przygranicznych.

Zdaniem przedsiębiorców zniesienie zakazu handlu w niedziele daje także szansę na stworzenie dodatkowych miejsc pracy, również dla uchodźców.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Praca w handlu byłaby dla nich szansą na bycie niezależnym od pomocy socjalnej oraz na długotrwałe osiedlenie się w naszym kraju. Możliwość znalezienia pracy jest niezbędna nie tylko ze względów ekonomicznych – praca daje ludziom również poczucie bezpieczeństwa i „normalności”, a to dla osób, które musiały uciekać z własnego kraju z powodu wojny, jest czymś absolutnie niezbędnym – wyjaśnia ZPP.

Wyższe zarobki odpowiedzią na rosnące koszty

W podobnym tonie wypowiada się adwokat Radosław Płonka, ekspert prawny Business Centre Club (BCC). Jego zdaniem przywrócenie handlu w niedziele to konieczność, w szczególności w obecnych realiach.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Niedziele handlowe mogą wrócić. Biznes ma nowy argument

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Ania 2022-03-13 22:56:47

  Niedziela to dzień na przeznaczenie czasu rodzinie a nie latanie po sklepach czy siedzenie w nim jako pracownik. Najwięcej do powiedzenia mają Ci co nigdy za kasą nie stali 7 dzień z rzędu w tygodniu. Niedziela jest do odpoczynku a nie spełniania finansowych zachcianek przedsiębiorców. Jeśli to przejdzie założę się że połowa pracowników się zwolni. Przyjmujcie sobie tanią siłę roboczą.

  • Tupak 2022-03-14 09:15:49

   Bzdura. Akurat w największych sieciach najbardziej przestrzegane jest prawo pracy i nie ma mowy o 7 dniach pod rząd. Inna rzecz, że to moja sprawa co zamierzam robić w niedzielę - podobnie jak w każdy inny dzień tygodnia i nic rządowi czy komukolwiek do tego. "Jeśli to przejdzie założę się że połowa pracowników się zwolni" - skoro tak, to rynek sam znajdzie równowagę. Po co więc to regulować? Piszę to jako m.in. były kasjer.

 • Zeghar 2022-03-13 14:07:27

  Brednie. Od dawna widać w sklepach, że brakuje ludzi - pracownicy latają między paletami towaru do rozładowania, piecem do pieczywa, kasami czy stoiskiem z mięsem. Klienci lawirują między towarem, czekają na obsługę, stoją w kolejkach przy kasach. Z samoobsługowych coraz mniej znajomych korzysta, bo mają gdzieś tą "wygodę", bo się nie można doczekać osoby do zatwierdzenia zakupu.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA