Minister Szałamacha spotkał się z przedstawicielami Polskiej Izby Handlu

Spotkanie dotyczy projektu ustawy o podatku od marketów. Propozycje Polskiej Izby Handlu będą analizowane w celu wypracowania optymalnych rozwiązań uwzględniających uwagi i postulaty całej branży handlowej - wynika z komunikatu Ministerstwa Finansów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Minister Szałamacha spotkał się z przedstawicielami Polskiej Izby Handlu

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

10 lut 2016 14:21


O godz. 14.00 w środę (10 lutego) odbędą się kolejne konsultacje na temat podatku od sprzedaży detalicznej z udziałem Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego oraz wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego i przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów Henryka Kowalczyka; przewidziano wystąpienie Morawieckiego. Z komunikatu MF wynika, że Szałamacha oraz wiceminister finansów Leszek Skiba także mają wziąć udział w tym spotkaniu.

Dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński nazwał niedawno przygotowany przez MF projekt ustawy o podatku od handlu detalicznego projektem o zniszczeniu polskiego handlu.

W wersji opublikowanej na stronach RCL, projekt, zdaniem PIH, jest wymierzony w polski tradycyjny handel. Największe protesty handlowców wzbudzają zapisy o wspólnym opodatkowaniu przedsiębiorców zrzeszonych w sieciach franczyzowych, partnerskich i spółdzielczych. Ptaszyński podkreślał, że takie zapisy są nie tylko sprzeczne z programem PiS, który deklarował wsparcie dla polskich handlowców, ale także z Ordynacją podatkową.

"Jeśli mały sklep, należący do systemu franczyzowego, działający na minimalnej rentowności, rzędu 0,5 proc., zostaje objęty opodatkowaniem za to, że należy do grupy i wchodzi wtedy w opodatkowanie według stawki 1,3 proc., to znaczy, że jest o 0,8 proc. na minusie. Nikt więc nie będzie prowadził biznesu, który przynosi straty" - tłumaczył Ptaszyński.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.