Kompania Piwowarska uważa, że zatrudnia cały Bełchatów

60 tys. 400 miejsc pracy, 2,4 mld złotych wydatków, 4,19 mld złotych dochodów sektora finansów publicznych - oto jak jedna tylko firma – Kompania Piwowarska – wpływa na polską gospodarkę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kompania Piwowarska uważa, że zatrudnia cały Bełchatów

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

7 kwi 2014 13:41


Kompania Piwowarska opublikowała kolejny raport dotyczący wpływu, jaki wywiera na gospodarkę narodową. Raport został przygotowany przez firmy Regioplan oraz EY. Raport przygotowano w 2013 r., a obejmuje on przede wszystkim dane z 2012 r. W analizowanym okresie Kompania Piwowarska uwarzyła niemal 14,4 mln hektolitrów piwa. Ta ilość przełożyła się na ok. 37 proc. udziałów w rynku piwowarskim w Polsce, co czyni z KP niekwestionowanego lidera branży.

Cały Bełchatów zatrudnię

Jako przykład szerszego ujęcia wpływu ekonomicznego może posłużyć poziom zatrudnienia. W 2012 r. Kompania Piwowarska bezpośrednio zatrudniała 3 261 osób, jednak dzięki zakupom, produkcji oraz sprzedaży piwa stworzyła łącznie 60 400 miejsc pracy w całej Polsce. Większość z nich (33 500 osób) była związana z zaopatrzeniem, w szczególności z rolnictwem, na pozostałą część składają się pracownicy sektora detalicznego (9 700) i branży gastronomicznej (13 900). Gdyby zgromadzić ich wszystkich w jednym miejscu, okazałoby się, że jest to populacja średniej wielkości polskiego miasta, jak Bełchatów, Biała Podlaska czy Świdnica.

Co najmniej 6 branż zyskuje

Kompania Piwowarska kupuje w Polsce produkty rolne, opakowania, media i urządzenia, a także usługi takie jak transport czy marketing. Dzięki temu wpływa na co najmniej 6 branż. W 2012 r. firma wydała w Polsce 2,4 z ponad 3 mld zł przeznaczonych na zakup towarów i usług.

Najwięcej na działalności Kompanii Piwowarskiej zyskuje sektor opakowań (755 mln zł), dalej rolnictwo (543,6 mln zł) oraz media i marketing (436,8 mln zł). Wydatki KP przekładają się również na miejsca pracy w wymienionych branżach. Pod tym względem najbardziej korzysta rolnictwo - dzięki KP pracę w tym sektorze znajduje ponad 24 tys. ludzi. Na drugim miejscu znalazł się przemysł opakowaniowy (3 458 pracowników), a na trzecim branża mediów i marketingu (2 400 pracowników). W sferze dostawców towarów i usług działalność KP generuje łącznie 33 500 miejsc pracy - więcej niż wynosi liczba mieszkańców najmniejszych państw Europy, czyli San Marino lub Monako.

Sprzedaż piwa Kompanii Piwowarskiej daje ponadto zatrudnienie 13 tys. 900 osobom w branży gastronomicznej, w której generuje przychody w wysokości ok. 1,54 mld zł. Ponad trzykrotnie więcej, czyli ok. 5,44 mld zł, konsumenci wydają na piwa różnych marek Kompanii Piwowarskiej w punktach sprzedaży detalicznej. W tym sektorze sprzedaż piwa generuje około 9 700 miejsc pracy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Hmmm 2014-05-19 12:17:23

Dodałbym do tego jeszcze tysiące miejsc pracy w przemyśle cmentarnym, w medycynie i rehabilitacji, etc. - a wszystko to dzięki miłośnikom piwa siadającym za kierownicę samochodu.