Faliński, POHiD: Proces wzrostu płac w handlu będzie kontynuowany

Ruszył rynek pracy i proces ten nie ominął handlu. Zatrudnienie rośnie. Ostatnie wyliczenia GUS to spadek stopy bezrobocia do 10,3 proc.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Faliński, POHiD: Proces wzrostu płac w handlu będzie kontynuowany

PODZIEL SIĘ


Autor: PortalSpozywczy.pl

www.portalspozywczy.pl

3 sie 2015 21:22


Ceny spadają. - Dla żywności jest to pomiędzy 3 proc. i 4 proc., ale niektóre produkty sięgnęły nawet po wyniki dwucyfrowe, np. niektóre wędliny. Płace? Rosną, ciesząc się spadającymi cenami, co dodaje im siły i wdzięku. Podobnie produkcja i sprzedaż detaliczna, karmią się siłą nabywczą „uśrednionego” klienta – wskazuje Andrzej Faliński, dyrektor Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Czytaj też: Zarządzanie sieciami handlowymi - nowe studia specjalnie pod handel

Jakie są tego przyczyny? - Ostra konkurencja, dobry klimat inwestycyjny, no i – oczywiście – eksport, i to nie tylko żywności, której embargo rosyjskie wręcz pomogło się odnaleźć na korzystnych rynkach. Zatem, póki co - nie jest źle. Ale… Pojawił się problem relatywnego braku pracowników, i to m.in. w handlu. Pomimo wzrostu płac najniższych, dziś mieszczących się w widełkach 2100 – 2600, co plasuje handel w niezłej pozycji do średniej krajowej, bo lepszej niż np. w budownictwie, czy leśnictwie, ba – nawet transporcie – wymienia dyrektor POHiD.

Powyższa tendencja umacnia się pomimo obniżania się procentu umów tzw. śmieciowych (kraj ok. 28 proc., handel, nie przekracza 23 proc., a są firmy sieciowe, które ich nie mają). - Oznacza to, że co by się nie działo, miejsca pracy w handlu będą ważne, a  także proces wzrostu płac będzie kontynuowany. Chyba, żeby stało się coś złego, czym idący do władzy politycy straszą, a co może proces ten spowolnić, choć z pewnością go nie zatrzyma, przynajmniej nie od razu – komentuje Faliński.

Cały artykuł znajdziesz tutaj.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.