Kariera piekarza i cukiernika. Choć brakuje rąk do pracy, zarobki wciąż niskie

• Piekarze i cukiernicy zarabiają średnio około 1600 zł netto.
• Niełatwa praca i wyższe płace za granicą sprawiają, że właściciele zakładów często nie mają kogo zatrudniać.
• Automatyzacja pracy i niskie spożycie pieczywa budzą obawy o przyszłość zawodu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kariera piekarza i cukiernika. Choć brakuje rąk do pracy, zarobki wciąż niskie

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

15 mar 2016 14:33


Zarobki piekarzy wahają się 2 do 3 tys. zł brutto, co najczęściej daje około 1600 zł netto. To niewiele, a co więcej, zawód ten daje marne szanse na rozwój zawodowy – doświadczony piekarz może awansować na brygadzistę, co podnosi wynagrodzenie w niewielkim stopniu.

– Nie masz na kogo iść, to idziesz na piekarza. Ciężki zawód. Wszyscy śpią, a on musi robić, w niedzielę wieczorem zaczyna, kończy w sobotę rano – mówi Adam Wykręt, właściciel piekarni z Bielska.

Na podobne płace może liczyć cukiernik. Większość z nich zarabia 1900 – 3300 zł brutto.

Ciężka praca, często w nocy lub w święta i przy wysokich temperaturach nie zachęca. Trudno się dziwić, że Polacy chętnie szukają zarobku za granicą. W Niemczech piekarz może liczyć na 4 tys. zł miesięcznie brutto, w Holandii – 7 tys., a w Anglii czy Norwegii – nawet 12 tys.

Brakuje rąk do pracy

– Brak następców, brak chętnych do nauki jest największym problemem, jeśli chodzi o zawód piekarza i cukiernika. Musimy robić wszystko, by te zawody nie zaginęły. Według naszych szacunków w Polsce działa ok. 10 tys. zakładów. Część z nich będzie musiała zakończyć działalność – nie tylko dlatego, że jemy coraz mniej pieczywa – mówi prezes Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarstwa RP Stanisław Butka.

W całym kraju zawodu uczy się obecnie najwyżej kilkadziesiąt osób, a potrzeby są wielokrotnie większe.

Fot.: Wikimedia, CC2.0 Fot.: Wikimedia, CC2.0

– W Wielkopolsce, w ramach naszego cechu, nowy rok w nauce zawodu piekarza zaczyna dziewięciu młodych adeptów. Jeszcze kilkanaście lat temu były to cztery pełne klasy. Młodych może odstraszać wizja ciężkiej pracy. W dodatku ci, którzy deklarują, że chcą uczyć się w szkołach zawodowych, traktowani są przez rówieśników jako gorsi – uważa Butka.

Jego zdaniem problem z fachowcami do pracy dotyczy także innych krajów.

– W Niemczech z powodu braku następców w ubiegłym roku zamknęło się 12 proc. piekarni – wyjaśnia.

Wiesław Mikołajów z Przechodu jest skłonny dać 3 tys. złotych miesięcznie piekarzowi, który zatrudni się w jego zakładzie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

19 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Adolfik 2018-03-24 09:54:53

tak to co piszecie to prawda sam jestem piekarzem od 20 lat podpierdalacze maja najwiecej i ci co sa zmianowimi i ciasta mieszaja ci sa szanowani reszta to nie aha piecowy to drugi po bogu zekomo a nie dosc ze goraco uje nie kaza okna otwierac jak by nie bylo garowki i bulki sie zepsuje co brednie na hali nie musi byc goraczka ze leci z ciebie na wejsciu a co dopiero robic lapy ubrudzone od wazanie tego ciasta do tego latasz od pieca do stolu ten leci bo juz ciasto musze szykowac i puszczac jprd w mlynie maja lepiej a tam biegiem ,malo tego biegiem sie kapać na autobus bo kolejny za 30 min nikt cie nie pusci wiara wredna nie mowiac o atmosfeze jaka panuje z hama na pana biegiem do chaty biegiem do roboty a moze zdechniesz wsadzajac chleb przy 6 obrocie a idz mi niech sam zapier...a ten szef a wiesz tak sie dorabiaja cwaniaki na czyjes dupie milej pracy w piekarni syf brud i mogila Sanepid wiecie ze miesiac przed dzwoni do piekarni i daje cynka bo dawno wszystkie budy w polsce byly zamkniete i jaki chacap czlowieku 3000 na reke za zmordowany jestes jak bys w kopalni robil Bialy murzyn bo najgupszy z chaty idzie na piekarza

piekarz 2018-02-05 17:59:16

46 l piekarz 20 lat stazu szuka pracy z zakwaterowaniem tel 784502423 ozdrawiam

790537153 2018-01-12 05:53:43

Poszukiwany doświadczony piekarz, wynagrodzenie od 3 tys na rękę