×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Czekają nas duże zmiany w handlu. "Popyt na kasjerów będzie się zmniejszać"

- Popyt na kasjerów będzie zmniejszać się wraz z rozszerzaniem wykorzystywania w sklepach kas samoobsługowych. Także zadania sprzedawców będą ulegać zmianie - ocenia Urszula Kłosiewicz-Górecka z zespołu Foresightu Gospodarczego w Polskim Instytucie Ekonomicznym.

Czekają nas duże zmiany w handlu. "Popyt na kasjerów będzie się zmniejszać"
Sklepy automatyczne pozwolą zmniejszyć koszty zatrudnienia związane z bezpośrednią obsługą klientów w miejscu sprzedaży (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Sklepy w pełni autonomiczne są faktem, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jest to jednak ciągle początkowa faza rozwoju tego formatu handlu detalicznego.
  • Urszula Kłosiewicz-Górecka z zespołu Foresightu Gospodarczego w Polskim Instytucie Ekonomicznym zaznacza, że ich rozwój będzie procesem, który raczej szybko nie zastąpi tradycyjnych, stacjonarnych sklepów, które są i będą poddawane "utechnicznieniu".
  • Ekspertka dodaje, że oznacza to jednak, iż zatrudnienie w handlu będzie się dynamicznie zmniejszać. Natomiast w dłuższym okresie będzie widoczna zmiana struktury zatrudnienia w handlu, wyrażająca się większym zatrudnieniem na etapie przygotowawczym do sprzedaży i w logistyce.
  • O rynku pracy rozmawiać będziemy podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach 25-27 kwietnia. Rejestrację na naszą konferencję znajdziecie tutaj.

Czy autonomiczne sklepy bez kasjerów to przyszłość? Jak bardzo odległa?

Urszula Kłosiewicz-Górecka z zespołu Foresightu Gospodarczego w Polskim Instytucie Ekonomicznym: - Sklepy w pełni autonomiczne są już faktem, zarówno w naszym kraju, jak i za granicą. Jest to ciągle początkowa faza rozwoju tego najbardziej nowoczesnego stacjonarnego formatu handlu detalicznego. Jest to etap, w którym kluczowe znaczenie ma budowanie wizerunku firmy nowoczesnej i testowanie różnych procesowych rozwiązań technologicznych, z których wiele może być również wykorzystywane w tradycyjnych sklepach.

W początkowym okresie, sklepy autonomiczne będą lokalizowane w miejscach o silnym nurcie klientów, tj. na lotniskach, dworcach, w miejscach dużej koncentracji osób pracujących lub uczących się, w centrach miast. Najbardziej zainteresowane ich rozwojem prawdopodobnie będą firmy posiadające sieć sklepów convenience, mające doświadczenie w całodobowym oferowaniu wyselekcjonowanych artykułów codziennego zapotrzebowania i posiadające sprawną logistykę dostaw.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czekają nas duże zmiany w handlu. "Popyt na kasjerów będzie się zmniejszać"
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA