PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Czas na zakupy tylko dla seniorów. Czy sprzedawcy mogą prosić o dowód?

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów zawierających ograniczenia w związku z epidemią koronawirusa, w sklepach pomiędzy 10 a 12 zakupy mogą robić tylko seniorzy powyżej 65 roku życia. Już jednak pojawiły się wątpliwości co do tego, jak sprzedawcy mają kontrolować, czy do sklepu na pewno weszła osoba w tym wieku lub starsza. Jak zauważa Rzecznik Praw Obywatelskich, brakuje w tym kontekście przepisów.

  • Autor:TK
  • 2 kwi 2020 22:36
Czas na zakupy tylko dla seniorów. Czy sprzedawcy mogą prosić o dowód?
Zdaniem RPO sprzedawcy nie mają podstaw do kontrolowania wieku osób przebywających na terenie sklepu (fot. Pixabay)
REKLAMA

Od godz. 10 do 12 w sklepach kupować mogą tylko osoby, które ukończyły 65 lat. Stanowi tak rozporządzenie Rady Ministrów, wydane w związku z epidemią koronawirusa.

Brakuje jednak określenia uprawnień sprzedawców do sprawdzenia wieku osób przebywających w sklepie lub obiekcie usługowym. Zgodnie z prawem tylko sprzedający lub podający napoje alkoholowe ma prawo żądać okazania dokumentu stwierdzającego wiek kupującego - w przypadku wątpliwości co do pełnoletności nabywcy.

Czytaj także: Relacja live: Koronawirus w Polsce i na świecie. Najnowsze dane o Covid-19

Jak zauważa Rzecznik Praw Obywatelskich, sprzedawcy mogą kontrolować wiek kupujących, jednak tylko w przypadku próby kupienia wyrobów alkoholowych lub tytoniowych. Wyraźną podstawę do takiej kontroli daje im ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

- Przeprowadzanie przez pracowników sklepów kontroli wieku osób przebywających na terenie obiektu handlowego, np. poprzez żądania okazania przez klienta sklepu dokumentu tożsamości w innym celu, wykraczałoby poza ich ustawowe uprawnienie. W związku z powyższym wskazana regulacja budzi wątpliwości Rzecznika związane z konstytucyjną ochroną danych osobowych obywateli, wynikające z art. 51 Konstytucji RP - czytamy w komunikacie RPO.

Czytaj także: Premier: sklepy, drogerie, apteki w godz. 10-12 wyłącznie dla osób powyżej 65. roku życia

Wspomniany przez RPO artykuł Konstytucji mówi, że "nikt nie może być obowiązany inaczej niż na podstawie ustawy do ujawniania informacji dotyczących jego osoby". Stąd wniosek, że ewentualna możliwość kontrolowania wieku osób przebywających na terenie sklepu w określonych godzinach, powinna być określona w odpowiedniej ustawie, a nie w rozporządzeniu.

Niemniej jednak, RPO zwrócił się do Minister Rozwoju Jadwigi Emilewicz, z pytaniami o to, jaki sposób pracownicy obiektów handlowych i usługowych mają sprawdzać, czy osoba dokonująca zakupów w godzinach pomiędzy 10 a 12 jest w wieku powyżej 65. roku życia.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Czas na zakupy tylko dla seniorów. Czy sprzedawcy mogą prosić o dowód?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Leszek 2020-10-16 09:22:18

    To mam pokazywać dowód w sklepie czy nie?

Redakcja poleca

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.