Forum Związków Zawodowych, Konfederacja Lewiatan, OPZZ, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Pracodawcy RP, BCC oraz Związek Rzemiosła Polskiego apelują do resortu rozwoju, pracy i technologii o czasowe zawieszenie zakazu handlu w niedziele.
-
Autor:KDS
- •24 lis 2020 17:10
Trwa dyskusja o liczbie grudniowych niedziel wolnych od zakazu handlu (Fot. Pixabay)
- Rząd poinformował, że pod koniec listopada rozpocznie się odmrażanie handlu.
- Trwa dyskusja o liczbie grudniowych niedziel wolnych od zakazu handlu.
- Partnerzy społeczni w RDS apelują o zawieszenie zakazu handlu w niedziele na czas stanu zagrożenia epidemicznego oraz w okresie 180 dni po jego odwołaniu.
- Strona społeczna wnioskuje o racjonalne zmiany w ustawie o zakazie handlu. Musimy brać pod uwagę zarówno perspektywy utrzymania miejsc pracy, jak i zapewnienie klientom możliwości zrobienia zakupów przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Trudno jest mówić o dystansie społecznym i ograniczaniu rozprzestrzeniania się wirusa, jeśli nie wprowadza się rozwiązań, które mają na celu zmniejszenie natężenia ruchu klientów w sklepach - komentuje Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan.
Wspólny pomysł przedstawicieli przedsiębiorców i pracowników zakłada zawieszenie zakazu handlu w niedziele na czas stanu zagrożenia epidemicznego oraz w okresie 180 dni po jego odwołaniu oraz jednorazową zmiany w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, umożliwiającą pracę w handlu w niedzielę, 27 grudnia, tak aby możliwe było uzupełnienie towarów po przerwie świątecznej.
Pod stanowiskiem w tej sprawie podpisali się Forum Związków Zawodowych, Konfederacja Lewiatan, OPZZ, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Pracodawcy RP, BCC oraz Związek Rzemiosła Polskiego.
Jak wskazuje przedstawicielka Lewiatana, czasowe zawieszenie zakazu handlu w niedziele ochroni miejsca pracy i pracowników handlu przed gospodarczymi oraz zdrowotnymi skutkami epidemii Covid-19. Jednocześnie wszyscy pracownicy handlu będą mieli zagwarantowane dwie wolne niedziele w okresie kolejnych czterech tygodni.
Pracodawcy i związkowcy podkreślają, że wprowadzane kolejne obostrzenia, z których wiele dotyka funkcjonowania handlu, jak m.in. godziny dla seniorów, limity osób na kasę lub na powierzchnię sklepów, odbijają się na kondycji branży. Jednocześnie te restrykcje powodują, że przed sklepami zaczną się gromadzić kolejki, większe niż pamiętane z okresu pierwszej fali pandemii. Okresowe dopuszczenie prowadzenia działalności handlowej w niedziele poprawi bezpieczeństwo sanitarne w czasie zakupów, ponieważ ruch klientów rozłoży się na 7 dni w tygodniu.
Partnerzy społeczni postulują również incydentalną zmianę, która umożliwi pracę w handlu w niedzielę, 27 grudnia, w związku z nietypową w tym roku datą Świąt Bożego Narodzenia i dni wolnych od pracy. Zgodnie z obecną ustawą od 24 grudnia po godz. 14.00 do 27 grudnia włącznie, handel oraz czynności z nim związane będą zakazane. Oznacza to trudności w zaopatrzeniu sklepów po dość długiej przerwie, szczególnie w produkty świeże, a także utratę przydatności do spożycia znacznej części świeżych produktów z dostaw do 24 grudnia Wielu klientów nie będzie poinformowanych, że niedziela 27 grudnia, po świętach, będzie niehandlową i w ogóle nie zaopatrzy się wcześniej w niezbędne produkty.
W poniedziałek (23 listopada) rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że trwają konsultacje ze związkami zawodowymi i z branżą handlową co do wprowadzenia dodatkowej niedzieli handlowej w grudniu czy w styczniu. Müller zaznaczył, że na podstawie aktualnie obowiązujących przepisów w grudniu są przewidziane dwie niedziele handlowe.
- Kwestią pewnie do dyskusji jest to, czy dodatkową niedzielę również na przykład w grudniu tworzyć. My jesteśmy też w procesie konsultacji społecznych co do rozporządzeń; tam faktycznie takie propozycje się pojawiają. Podobnie, jak pojawiają się (propozycje wprowadzenia dodatkowej niedzieli handlowej) dotyczące stycznia - powiedział rzecznik rządu. - Jesteśmy w toku debaty ze związkami zawodowymi i z branżą handlową. Ewentualne decyzje co do dodatkowej niedzieli nie zapadły - dodał Müller.
Z kolei wiceszefowa MRPiT, pytana na antenie Radia Zet dlaczego w grudniu będą tylko dwie niedziele handlowe, a nie może być trzeciej 6 grudnia, odpowiedziała, że w konsultacjach ze stroną społeczną są rozważane dwa warianty.
- W krótszym - uwolnienie trzeciej niedzieli handlowej w grudniu; w dłuższym - do końca pandemii. Oba te pomysły muszą się spotkać z aklamacją ze strony Rady Dialogu Społecznego, a już widzimy, że tej aklamacji na ten moment ze strony społecznej nie ma - wskazała.
Semeniuk dodała, że przy pełnej zgodzie strony społecznej wariant przywrócenia handlu w niedziele byłby rozważany bardzo mocno przez premiera Mateusza Morawieckiego.
- Proszę również pamiętać o ochronie praw pracowników i o związkach zawodowych, które tutaj mają jasne stanowisko negujące ten pomysł - powiedziała.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU
KOMENTARZE (0)