Branża producentów żywności u progu kryzysu. Rosnące koszty pracy duszą firmy

- To, że żywność w Polsce drożeje, jest faktem i wszystko wskazuje na to, że nadal będzie drożeć. Koszty pracy rosną szybciej niż możliwości korygowania ich skutków na konkurencyjnym rynku. Te pozapłacowe należą do najwyższych w Europie - alarmuje Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Związek Pracodawców.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Branża producentów żywności u progu kryzysu. Rosnące koszty pracy duszą firmy

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

9 kwi 2018 6:00


  • W sektorze produkcji żywności pracuje około 370 tys. osób. Rąk do pracy trzeba o wiele więcej, ale o pracowników trudno.
  • Niemcy - największy producent żywności w Unii Europejskiej, skutecznie drenuje polski rynek z młodych i zdolnych pracowników.
  • Menedżerom spędzają sen z powiek koszty pracy, które rosną szybciej niż możliwość korygowania ich skutków.
  • - Spore obawy budzą zmiany w prawie dotyczącym pracowników sezonowych. Bardzo wiele firm może ich nie wytrzymać - mówi Andrzej Gantner.

Ile osób pracuje w polskim sektorze produkcji żywności?

Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Związek Pracodawców: - Około 370 tys. Kiedy wchodziliśmy do Unii Europejskiej w 2004 r., było ich około 450 tys. Natomiast w całej Unii, a więc w 27 krajach, w sektorze tym pracuje 2,5 mln osób. Można zatem powiedzieć, że w Polsce odsetek osób zatrudnionych przy produkcji żywności jest bardzo duży, jeśli weźmie się pod uwagę to, że są kraje, które produkują więcej niż my.

Dlaczego spadła liczba pracowników w sektorze produkcji żywności po naszym wejściu do Unii?

- Ze względu na inwestycje i znaczące zwiększenie wydajności pracy. Pojawiły się technologie, które bardzo pomogły zmniejszyć pracochłonność produkcji. Automatyzacja procesów jest kierunkiem, w którym będzie podążać cała branża. Prawdopodobnie w ciągu najbliższych lat zautomatyzujemy wszystko, co dzieje się na końcu linii produkcyjnej; a więc pakowanie, kontrolę jakości i magazynowanie. Same linie produkcyjne są już dziś dosyć mocno zautomatyzowane. Warto tu zaznaczyć, że zwiększenie wydajności pracy wiązało się również z wprowadzeniem nowoczesnych metod zarządzania oraz zmianami w kulturze organizacyjnej firm.

Z jakimi wyzwaniami rynku pracy mierzą się obecnie producenci żywności?

- Mamy do czynienia z dwoma głównymi problemami: z rosnącymi kosztami pracy oraz brakiem pracowników.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.