Smart working: Elastyczna praca nie tylko dla pokolenia Y

Praca w modelu elastycznym – tak zdaniem Mikomax Smart Office może w przyszłości wyglądać zawodowa rzeczywistość seniorów, jeżeli pracodawcy stworzą pod nią odpowiedni grunt. Jak? Poprzez wdrożenie strategii smart workingu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Smart working: Elastyczna praca nie tylko dla pokolenia Y

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

23 lis 2017 15:23


• Już w 2025 r. 4 na 10 Polaków będzie miało ponad 50 lat.

• Z kolei w 2050 r. 1/3 społeczeństwa będzie mieć więcej niż 65 lat – wynika z danych GUS.

• W dobie starzenia się populacji seniorzy, nazywani także pokoleniem silver będą stanowić ważną grupę zawodową.

• Wymusza to na pracodawcach obowiązek zadbania o potrzeby starszej generacji pracowników, a te nie są mniejsze niż potrzeby milenialsów czy zetek.

• Pomocny może być smart working.

Polacy nie tylko coraz dłużej żyją, ale także znacznie dłużej pozostają aktywni zawodowo i prywatnie. Jak podaje GUS, bezrobocie w grupie wiekowej 55-64 lat na koniec 2016 roku wynosiło tylko 4,3 proc. Każde następujące po sobie pokolenie seniorów będzie się starzeć w zupełnie inny sposób, znacznie dłużej pozostając aktywnym zawodowo, a co za tym idzie – będzie miało inne potrzeby i wymagania związane między innymi z wykonywaną pracą.

Jak szacują eksperci NBP, w nadchodzących latach polski rynek pracy będzie borykał się z luką kadrową, którą mogą zapełnić m.in. seniorzy. Już teraz pracodawcy widzą potrzebę zatrudniania osób starszych. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Work Service, na początku 2016 r. 76 proc. firm zatrudniało pracowników w wieku 50+. Obecnie jest to już aż 86 proc. i wiele wskazuje na to, że ta liczba będzie wzrastać. 27 proc. firm zapowiada, że na przestrzeni 12 miesięcy będzie zwiększać zatrudnienie w tej grupie wiekowej. Co więcej, jak podaje Eurostat, w ciągu dekady odsetek zatrudnionych seniorów zwiększył się w naszym kraju z 28,5 proc. do 47,4 proc. Pod względem dynamiki wzrostu daje to Polsce 2. miejsce wśród innych państw Unii Europejskiej.

Powyższe statystyki motywują coraz większą grupę pracodawców do przyjrzenia się potrzebom pracowników z grupy wiekowej 50+.

– Wiele się mówi o wymaganiach i potrzebach pracowników z pokolenia Y. Tymczasem, jak pokazują najnowsze analizy na temat demografii, firmy nie powinny zapominać o potrzebach starszego pokolenia. Osoby w wieku 50+ już teraz są ważną grupą pracujących, a za dziesięć, dwadzieścia lat ich rola dodatkowo wzrośnie – mówi Filip Szklarz, smart workplace consultant, Mikomax Smart Office.

- W ciągu ostatniego roku zatrudnienie w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce wzrosło o 15 proc. i wynosi 244 tys. osób, a tegoroczny raport ABSL wskazuje, że do 2020 r. ta liczba może zwiększyć się nawet do 300 tys. zatrudnionych. Branża stale się rozwija i jest dziś jednym

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.