Raport Hays Poland o stażach. Firmy stawiają na młodych, ale często ich tracą

Z badania Hays wynika, że staż to popularne narzędzie rekrutacji. Obecnie kierowane są w stronę młodych. Często jednak prowadzą do przedwczesnego końca współpracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Raport Hays Poland o stażach. Firmy stawiają na młodych, ale często ich tracą

PODZIEL SIĘ


Autor: GP

18 kwi 2017 11:51


• W badaniu "Staż Drogą do Kariery, Programy Stażowe" zauważono przesunięcie się nacisku w stażach na osoby kończące edukację. Staż to też dla firm sposób szukania odpowiedzi na bieżące potrzeby.

• Młodzież oczekuje, że w ramach stażu będzie pod opieką. - Im więcej uwagi organizacja poświęci stażyście, tym bardziej będzie on zaangażowany w wykonywane zadania - mówi Beata Preis-Hryniewicz, HR Manager w Hays Poland.

• Mimo takiej wskazówki, często współpraca firmy ze stażystą kończy się przedwcześnie. Powód jest prozaiczny, brakuje etatów.

• Opracowanie badania można pobrać na końcu materiału w postaci pliku pdf.

Jak wynika z badania "Staż Drogą do Kariery, Programy Stażowe" autorstwa Hays wyzwania rynku pracy wymuszają na firmach szukanie nie tylko wykwalifikowanych pracowników, ale wręcz osób potencjalnie gotowych takimi się stać. Stąd też nacisk na staże w ostatnich latach i na kierowanie tej oferty dla osób kończących edukację.

Jak informuje w opisie badania Hays programy i stojąca za nimi filozofia rekrutacji zmieniły się na przestrzeni ostatnich lat.

- Od koncentracji na tym, jak znaleźć utalentowanych kandydatów, po zdefiniowanie, w jakim celu organizowane są staże i praktyki. Dzięki temu dziś obserwujemy nastawienie na realizację konkretnych potrzeb, a programy stażowe stają się stałym elementem strategii zatrudnienia.

Potrzeba na którą udało się odpowiedzieć

Dla badanych firm staż stał się już niemal kwintesencją szukania dobrych pracowników. Aż 87 proc. firm objętych badaniem posiada doświadczenia w rekrutacji stażystów. Większość organizacji zatrudnia jednocześnie kilku stażystów, choć w dużych firmach jest to nawet od 20 do 30 osób. Hays podkreśla, że odsetek firm zatrudniających stażystów rośnie wraz z wielkością organizacji.

- Firmy najczęściej zatrudniają stażystów w odpowiedzi na bieżące potrzeby - dookreślono w opisie badania. -  Tylko co czwarta firma deklaruje posiadanie programu stażowego, spójnego dla całej organizacji.

Czytaj też: Delegowanie pracowników odbije się na polskim rynku pracy

CZYTAJ DALEJ »

Pobierz PLIKI DO POBRANIA

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.