×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

PrzyVitaj Fit: Szpital daje przykład. Pracownicy wspólnie zrzucają kalorie

Zmianowy system pracy powoduje m.in. problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi ciała a udział w podnoszeniu i przemieszczaniu pacjentów także schorzenia narządu ruchu. Należy promować wszelkie sposoby, które będą zmniejszać te niekorzystne zjawiska - wyjaśnia Dorota Milecka, zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, pomysłodawczyni programu prozdrowotnego "PrzyVitaj Fit".

PrzyVitaj Fit: Szpital daje przykład. Pracownicy wspólnie zrzucają kalorie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Przez 5 miesięcy (od kwietnia do września) Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu realizował wśród swoich pracowników autorski program prozdrowotny "PrzyVitaj Fit".

• Akcja skierowana była do wszystkich zainteresowanych utrzymaniem prawidłowej masy ciała i zachowania optymalnej sprawności ruchowej.

• Uczestnicy programu zrzucili w sumie 81 kg. Dopytują o kolejną edycję.

Akcja "PrzyVitaj Fit" reaizowana przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu skierowana była do wszystkich pracowników zainteresowanych poszerzeniem wiedzy nt. zdrowego odżywania, utrzymaniem prawidłowej masy ciała oraz zachowaniem optymalnej sprawności ruchowej.

Dorota Milecka, zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, pomysłodawczyni programu prozdrowotnego "PrzyVitaj Fit" wskazuje, że z praktyki, ale również z badań naukowych wynika, że pielęgniarki i położne podlegają w wysokim stopniu wypaleniu zawodowemu. Dlatego warto promować wszystkie działania, które mogą spowodować
zmniejszenie tego zjawiska.

Zwraca uwagę, że pielęgniarki ze względu na specyfikę swojej pracy mają rozregulowany rytm dobowy. W dzień śpią po nocnej pracy, spożywają posiłki o różnych porach - bywa, że w pośpiechu i nie zawsze to, co się powinno. Do tego dochodzą obciążenia fizyczne.

- Zmianowy system pracy powoduje m.in. problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi ciała a udział w podnoszeniu i przemieszczaniu pacjentów także schorzenia narządu ruchu. Należy promować wszelkie sposoby, które będą zmniejszać te niekorzystne zjawiska i per saldo doprowadzają do wypalenia zawodowego. Pielęgniarki dużo z siebie dają, o sobie zapominają. Dlatego należy umacniać je psychicznie, duchowo, ale i fizycznie - wyjaśnia Rynkowi Zdrowia zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa, wskazując na idee, które zaowocowały powołaniem programu "PrzyVitaj Fit".

Wykorzystali własny potencjał

Ostatecznie program prozdrowotny został skierowany do wszystkich pracowników szpitala. Inicjatorzy nie chcieli stygmatyzować pielęgniarek. Poza tym nie tylko one wymagały prozdrowotnego wsparcia.

- Okresowe badania pracownicze to o wiele za mało. Przyjrzyjmy się temu, ile uwagi i nakładów
poświęcamy w szpitalach serwisowaniu aparatury medycznej, a jak niewiele pracownikom. Program "Przyvitaj Fit" promował utrzymanie prawidłowej wagi i sprawności fizycznej. Ostatecznie wzięły w nim udział nie tylko pielęgniarki, ale pracownicy prawie wszystkich komórek szpitala. Dla wielu z nich był to program profilaktyczny, ale były też osoby, które dowiedziały się, że konieczna jest konsultacja lekarska i leczenie - informuje Dorota Milecka.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PrzyVitaj Fit: Szpital daje przykład. Pracownicy wspólnie zrzucają kalorie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA