Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod
tym linkiem.
• Przez 5 miesięcy (od kwietnia do września) Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu realizował wśród swoich pracowników autorski program prozdrowotny "PrzyVitaj Fit".
• Akcja skierowana była do wszystkich zainteresowanych utrzymaniem prawidłowej masy ciała i zachowania optymalnej sprawności ruchowej.
• Uczestnicy programu zrzucili w sumie 81 kg. Dopytują o kolejną edycję.
Akcja "PrzyVitaj Fit" reaizowana przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu skierowana była do wszystkich pracowników zainteresowanych poszerzeniem wiedzy nt. zdrowego odżywania, utrzymaniem prawidłowej masy ciała oraz zachowaniem optymalnej sprawności ruchowej.
Dorota Milecka, zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, pomysłodawczyni programu prozdrowotnego "PrzyVitaj Fit" wskazuje, że z praktyki, ale również z badań naukowych wynika, że pielęgniarki i położne podlegają w wysokim stopniu wypaleniu zawodowemu. Dlatego warto promować wszystkie działania, które mogą spowodować
zmniejszenie tego zjawiska.
Zwraca uwagę, że pielęgniarki ze względu na specyfikę swojej pracy mają rozregulowany rytm dobowy. W dzień śpią po nocnej pracy, spożywają posiłki o różnych porach - bywa, że w pośpiechu i nie zawsze to, co się powinno. Do tego dochodzą obciążenia fizyczne.
- Zmianowy system pracy powoduje m.in. problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi ciała a udział w podnoszeniu i przemieszczaniu pacjentów także schorzenia narządu ruchu. Należy promować wszelkie sposoby, które będą zmniejszać te niekorzystne zjawiska i per saldo doprowadzają do wypalenia zawodowego. Pielęgniarki dużo z siebie dają, o sobie zapominają. Dlatego należy umacniać je psychicznie, duchowo, ale i fizycznie - wyjaśnia Rynkowi Zdrowia zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa, wskazując na idee, które zaowocowały powołaniem programu "PrzyVitaj Fit".
Wykorzystali własny potencjał
Ostatecznie program prozdrowotny został skierowany do wszystkich pracowników szpitala. Inicjatorzy nie chcieli stygmatyzować pielęgniarek. Poza tym nie tylko one wymagały prozdrowotnego wsparcia.
- Okresowe badania pracownicze to o wiele za mało. Przyjrzyjmy się temu, ile uwagi i nakładów
poświęcamy w szpitalach serwisowaniu aparatury medycznej, a jak niewiele pracownikom. Program "Przyvitaj Fit" promował utrzymanie prawidłowej wagi i sprawności fizycznej. Ostatecznie wzięły w nim udział nie tylko pielęgniarki, ale pracownicy prawie wszystkich komórek szpitala. Dla wielu z nich był to program profilaktyczny, ale były też osoby, które dowiedziały się, że konieczna jest konsultacja lekarska i leczenie - informuje Dorota Milecka.
Uczestniczki programu z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu (fot. USK)
Uczestnicy programu byli zorganizowani w kilkuosobowych zespołach. Każdy z uczestników na początku programu przeszedł badania składu ciała metodą BIA. Dla wielu osób wyniki okazały się zaskoczeniem, ale i motywacją do działania. Na "PrzyVitaj Fit" składały się konsultacje z lekarzami, dietetykami, wykłady i ćwiczenia.
Dorota Milecka uważa, że program taki, jak ten realizowany w USK mógłby się przyjąć i sprawdzić w innych szpitalach.
- Szpital nie ma prawa wydawać publicznych pieniędzy na wewnętrzny program profilaktyczny, za to mając wokół siebie specjalistów, można bezkosztowo wykorzystać ten potencjał. Wystarczą
chęci i one się w USK pojawiły. Wyzwaniem, jak przy każdej edukacji, było wytworzenie gotowości do nauki. Ona już została rozbudzona wśród naszych pracowników. Będę apelować do dyrekcji o kolejną edycję - mówi zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa.
Warto skorzystać z przykładu wielkich firm
Dr hab. Tomasz Zatoński z Kliniki Klinika Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi USK, który był koordynatorem programu "PrzyVitaj Fit" uważa, że warto zapobiegać chorobom, zwłaszcza chorobom cywilizacyjnym, zanim one się pojawią i można to robić z wykorzystaniem prostych rozwiązań.
- My skorzystaliśmy z ogromnego potencjału USK. Lekarze, pielęgniarki, a także fizjoterapeuci, dietetycy, farmakolodzy kliniczni, psycholodzy… - mieliśmy dostęp do pełnego panelu zawodów, który jest potrzebny do tego, żeby przekonać osoby wymagające zrzucenia nadwagi, do zmiany nawyków żywieniowych i wdrożenia aktywności fizycznej pod kontrolą specjalistów - mówi Tomasz Zatoński.
Lekarz był odpowiedzialny za zbadanie uczestnika akcji, pielęgniarka za zmierzenie parametrów i monitorowanie ich na bieżąco, dietetyk za dobranie diety, która będzie bezpieczna, fizjoterapeuta za dostosowanie obciążenia ćwiczeniami do stanu zdrowia pacjenta, farmakolog za sprawdzenie, czy leki, które przyjmuje uczestnik akcji nie będą kolidowały z planem diety i ćwiczeń, a psycholog dostarczał motywacji i wzmacniał pacjenta w decyzji zadbania o siebie.
- Połączenie tego wsparcia dało fantastyczny efekt w postaci zrzucenia 81 kg przez uczestników programu w ciągu kilku miesięcy - wskazuje specjalista. Uważa, że warto korzystać z przykładu dużych firm zachodnioeuropejskich, które wspierają takie aktywności u swoich pracowników.
- Dla pracodawcy zdrowy pracownik to mniejsza liczba dni chorobowych, lepsza motywacja, lepsza atmosfera w pracy, zadowolenie. Dla drugiej strony to dobra motywacja, żeby zatrudnić się w firmie, która dba o swoich pracowników również w ten sposób - uważa dr hab. Zatoński.
Nie bez znaczenia jest również fakt, że wizerunek pracowników medycznych wpływa na to, jak odbierają ich pacjenci.
- Nie znam badań na ten temat, ale lekarz, który zaleca zmniejszenie masy ciała a sam ma nadwagę, zaleca rzucenie palenia papierosów a roztacza zapach tytoniu - będzie niewiarygodny. Jeśli idę do lekarzach, chciałbym żeby wiarygodność była dostępna także w jego wyglądzie i zachowaniu, żeby nie zalecał mi tego, czego sam nie robi - mówi koordynator programu "PrzyVitaj Fit".
Zwraca też uwagę, że często aktywność, która wiąże się z wykonywaniem zawodu (np. praca pielęgniarki na szpitalnym oddziale) jest uznawana za aktywność fizyczną, co jest błędne.
- Korzystniej, gdy ktoś pracuje w ruchu zamiast tylko przy biurku, ale ten ruch to nie ten rodzaj aktywność prozdrowotna. Warto skorzystać z porad specjalistów i przeznaczyć na aktywność 20-60 minut dziennie, łącząc ją z prawidłowym odżywianiem - podsumowuje dr hab. Zatoński.
Cały artykuł czytaj tutaj.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (0)