Praca dla inżyniera: Jak przyciągnąć pokolenie Z do firmy?

Działy HR z sektora produkcyjnego i nowych technologii mają problem z pozyskaniem inżynierów. W przypadku pokolenia Z, zadanie to jest jeszcze trudniejsze. Jak podejść do młodego pokolenia?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca dla inżyniera: Jak przyciągnąć pokolenie Z do firmy?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

16 kwi 2018 12:42


  • Jedną z grup zawodowych, których przedstawicieli najtrudniej znaleźć, są inżynierowie.
  • Dla inżynierów z pokolenia Y oraz Z najważniejszym aspektem przy wyborze pracodawcy nie są warunki finansowe.
  • Młode osoby częściej interesują się organizacjami, które oferują szereg przydatnych szkoleń branżowych, jak i tych skupionych na rozwoju dodatkowych umiejętności, np. kompetencji miękkich.

Jak pokazują wyniki opublikowanego przez firmę doradztwa personalnego ManpowerGroup raportu “Niedobór talentów”, problemy w znalezieniu poszukiwanych kandydatów zgłasza blisko połowa, bo 45 proc. pracodawców w Polsce. Jedną z grup zawodowych, których przedstawicieli najtrudniej znaleźć, są inżynierowie. Charakteryzuje ich nie tylko wiedza techniczna, łatwość poruszania się po nowych technologiach, ale też dobra znajomość języków obcych oraz kreatywność w działaniu. Niestety, konkurencja jest duża i obecnie ciężko jest wyróżnić się na jej tle. W przypadku branży produkcyjnej z problemem tym firmy spotykają się dwa razy częściej.

Skąd wziąć kandydatów?

Pokolenie Y i Z to ludzie wychowani w cyfrowym świecie, więc mile widziane są tu wszelkie komunikaty płynące kanałami online – poprzez portale pracy, nie tylko te popularne, ale również branżowe, social media – grupy dyskusyjne, fora, ogłoszenia na oficjalnych profilach firm, czy niestandardowe formy rekrutacji np. przez Messengera. Dodatkowo, jak radzą eksperci, warto poświęcić czas na przygotowanie ciekawych ogłoszeń rekrutacyjnych.

Pokolenie Y i Z to ludzie wychowani w cyfrowym świecie, więc mile widziane są tu wszelkie komunikaty płynące kanałami online. (Fot. Shutterstock) Pokolenie Y i Z to ludzie wychowani w cyfrowym świecie, więc mile widziane są tu wszelkie komunikaty płynące kanałami online. (Fot. Shutterstock)

– W przypadku stanowisk inżynierskich ważne są konkretne informacje, przejrzysta forma oraz porządek, zarówno dla specjalistów z pokolenia Y jak i Z. Jednakże liczy się także aspekt kreatywności, który może być widoczny w postaci zastosowania infografik lub ciekawych zdjęć pracowników firmy. Młodych inżynierów, na pewno nie skuszą ogólniki albo nader oryginalne nazwy stanowisk jak np. process ninja – komentuje Nina Tokarz, konsultant HRK Engineering & Manufacturing.

Możliwość pracy z najlepszymi

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.